חוק ההסדרים (1)

"באחת אחר חצות, לאחר דיון של כמה שעות, יצאו אמש מזכ"ל ההסתדרות ישראל קיסר ושר האוצר יצחק מודעי מפגישה, שהתקיימה בביתו של ראש הממשלה שמעון פרס בירושלים. בצאתם אמרו לכתבים, כי ראש הממשלה ושר האוצר רק דיווחו לקיסר על כוונות הממשלה. קיסר נראה שפוף בצאתו מביתו של ראש הממשלה, וסירב לשוחח עם עיתונאים. מתברר, כי לא התקיים דיון עם קיסר, אלא רק נמסר לו חד צדדית על צעדיה הכלכליים של הממשלה. קיסר הוזעק לירושלים במוצאי שבת לקבל ממקור ראשון דיווח על כוונות הממשלה להפחית בשיעור ניכר את שכר העובדים". [הארץ, 20.6.85]

לפגישה בבית ראש הממשלה בא קיסר כנציגם של מיליון וחצי חברי הסתדרות – רוב המועסקים במשק באותם ימים. בחודשים שקדמו לפגישה, ההסתדרות של קיסר היתה שותפה מלאה בעיצוב המדיניות הכלכלית יחד עם הממשלה והמעסיקים, ואף הסכימה לשחיקת שכר העובדים כדי להביא לשיפור במצב הכלכלי. משמעות ההודעה שקיבל קיסר באותו לילה היתה פשוטה: מעכשיו – העובדים מחוץ למשחק. אנחנו, ראש הממשלה ושר האוצר, נקבע איך ייראה המשק בישראל"
מתוך הבלוג 'לחץ חברתי'

כך, לפני קצת יותר מ21 שנה, נולד חוק ההסדרים, חוק שראשיתו בתקנות לשעות חירום שהותקנו באיצטלה של מאבק במצב כלכלי קשה שהמדינה היתה נתונה בו, ולא בוטלו גם כשהמדינה יצאה מאותו מצב (כשבפעם הלא-אחרונה, הקורבן שעל גבו התאפשרה היציאה היה האזרח הקטן), אלא הפכו לחוק, המחדש את עצמו משנה לשנה.
באותם ימים אני התעניינתי מעט מאד בכלכלה, ושמעון פרס נראה בעיני כמו בעיני רבים כדמותו הטראגית של 'האיש הטוב', יונת שלום וסוציאליסט. מנהיג 'המערך' שלא מצליח לנצח בבחירות רק כי 'העם הברברי' מעדיף עליו את הימין, ראיתי בו סמל להזדהות איתו.
מאז ראיתי איך בעלי ההון מתעשרים, פקידי האוצר נעשים מלכים ומקמצים ידם בעיקר על החלשים וכנגד תקציבים חברתיים, ואיך נותנים להם את הכח לעשות את זה המשכיה של אותה 'תקנה קטנה לשעת חירום' שראש הממשלה דאז, אותו בעל פני דמות היגון נתן לה את ידו, ולא פעם ראשונה ולא אחרונה שהוא נתן את ידו לדברים הכי אומללים שצמחו כאן במדינה. הפעם האחרונה היתה ממש, לפני יומיים, בתמונה זו (סטולה מה"ארץ") המראה אותו נותן יד לשינויי הממשל החדשים למען המלכת ולדימיר עלינו, ומסכמת כמו אנדרטה שמיותר להוסיף לה מלים, את דרכו האמיתית של יונת השלום והסוציאליסט הזה, שתמיד מפסיד, אבל תמיד מצליח למקם את עצמו בצמתים הכי קריטיות של ההסטוריה, ולא חשוב בשבילו אם לטובה או לרעה, העיקר שהוא נמצא שם.
שמעון באנדרטה יצוגית –
יד לחוק הפיהרר
(זכויות הצילום: "הארץ")

פורסם על ידי הצועד בנעליו In-his-shoes walker

extraterrestrial sources of knowledge

7 תגובות בנושא “חוק ההסדרים (1)

 1. אתה עומד על הסטיקר עם העכבר ואז לוחץ על הלחצן הימני. נפתח לך תפריט ואתה בוחר שמור תמונה בשם. ברגע שיש לך את התמונה על המחשב, אתה נכנס לתפריט של הבלוג שלך ושם אותה כרשימה או כפריט בצד הבלוג (רצוי שתוסיף קישור לפרויקט). חוץ מזה אתה יכול להוסיף אותה כתמונה לפוסט.

  אהבתי

   1. זה היה צריך להאמר, וזה צריך להאמר שוב ושוב. פרס הוא אחד האנשים הכי מזיקים והכי מושחתים במדינה ולא מגיעה לו ההערכה שלה הוא זוכה, השד יודע מאיפה.

    ממליץ לקרוא את "מרווחי מדינה לדיווידנדים של שלום" כדי ללמוד עוד על מעלליו של פרס וקשריו הענפים עם בעלי הון אינטרסנטים, ועל מעלליהם של שמור מוכרים רבים אחרים.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: