ספרים

אצל חפא לא היו ספרים, באף אחת מהדירות שהתגורר בהן (בפעם אחרת אכתוב על מה שהיה בהן), וחשבנו שזה עוד אחד מהעקרונות שלו, כמו שריפת השמות, הסירוב לשתף פעולה עם הממסד, עקרון אי ההיצמדות לזהות כדור ארצית שאפשר 'לדוג' אותה. לספרים יש משקל שמצמיד אותך חזק למקום שלך, לקורות החיים שלך, לזהות התרבותית או "התרבותית". עבורי לפחות, ספרים הם סמל הצומוד ל'מה שאני'.

לפני שנתלש עם בית הספר שלו הוא היה תולעת ספרים. בילקוט שלו היו באותו יום שלושה ספרי לימוד: אנגלית, גיאוגרפיה, הסטוריה, מילון אנגלי ספרדי, מילון עברי אנגלי ומילון עברי ספרדי, שלושה ספרים בספרדית ששאל באותו בוקר מספריית בית הספר, וספר אחד בעברית שנשא איתו לכל מקום (באופן סמלי או שלא, היה זה הספר "רובינזון קרוזו" באיזה תרגום ארכאי). את הילקוט הזה שמר כחפץ יחיד שנותר לו מכדור הארץ, הוא היה בתחתית הסל-תרמיל הקוסמי שהיה לו על הגב, שדמה בשוליו לבגד רחב (או לכנפי פרפר חצויות, היה מי שאמר), אותו ראיתי רק פעמיים, ביום שבא לכדור הארץ וביום שעזב אותו. אינני יודע אם לקח איתו שוב את הילקוט.

אלא שאת הספרים שקרא חפא כעת, הוא קרא דרך חיישנים שחוברו אליו לעצבים כשעבר את הלינדיגרא, ספרים שנכתבו ושודרו בטלפתיה. אף ספר שעל כדור הארץ טרם הותאם לפורמט הזה, וחפא, אולי בגלל השינוי שעברו עצביו, זה התברר לנו במשך הזמן, לא היה מסוגל יותר לקרוא את הספרים שבפורמט הישן, הוא סיפר לנו זאת כשביקש מאיתנו שנקריא לו ספרים.

בשפה כדור ארצית אולי יגדירו את זה כדיסלקציה של קריאה. בעיני זה היה אחד ממחירי הלינדיגרא שפקפקתי בכך ששווה לשלמם. אחרים אמרו שזה מצב אידיאלי. סטולי הגנוב, למשל, אמר שאנחנו כבני אדם מעריכים הערכת יתר את הקריאה וההחזקה של מה שבנוי ככריכה, דפים ואותיות, ויש כאלה שאצלם זה תופס את עיקר נפח הדירה. 'שבוע הספר' הממשיך להתקיים ולהצליח, גם בעידן הדיגיטלי, מוכיח שקשה עדיין לאנשים להיפרד מהצורה המסורתית הזאת, גם כשיש לכאורה תחליף, בין אם אנחנו קוראים את הספרים ובין אם לא. קירות הבתים, לפחות כל עוד אנחנו חיים בצורה זו של בני אנוש בכדור הארץ, לא יהיו ריקים במקומות המיועדים לארונות ספרים. 

פורסם על ידי הצועד בנעליו In-his-shoes walker

extraterrestrial sources of knowledge

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: