, זה לא אני, זה האחר – משחק הזהויות הסכסכני של משרד הפנים בתשדיר הביומטרי ומה שמאחוריו

את הפוסט הזה אני מבקש לקרוא בזהירות, ולהפריד בין מה שאני חושב לבין מה שאני מציג לפי מיטב הבנתי האינטואיטיבית כ'ראש' שמאחורי הקידום של המאגר הביומטרי בפרסומת ואולי לא רק.

Image אולי שמתם לב למשחק הייצוגים המלוכלך של משרד הפנים בסרטון התעמולה הביומטרי (במישתו"פו של דני רובס).

כאשר הסרטון מתחיל, מי שעולה ראשון, הוא דווקא מי שיתברר כאיש הרע – ה'אחר' – גנב הזהות, זה שחותם בבנק על הלוואה בחשבון שאינו שייך לו (ואחר כך מוכר את הדירה שאינה שייכת לו, מפזר צ'קים לכל העולם ובסוף לוקח את המכונית הצהובה שגם כן לא שלו). מיד רואים: זה אדם קצת כהה, מלא פנים שעליהן יש הבעה קצת ערמומית, ונדמה לפחות בהתחלה שיש לו גם שפם קטן, אפשר לנחש שמשרד הפנים לא חושב שמישהו חושב שקוראים לו ברקוביץ', חוץ מזה שהוא גנב.

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=z7n_MLW2rbk

רק בסצנה השניה ובסצנות הנלוות אחר כך, כמו צל לאיש הרע, מופיע ומתחיל לשיר האיש הטוב אבל האומלל, נגנב הזהות, ניגודו המוחלט, הנשדד, של השודד. זה נראה כתמצית החנוניות .\המערבית – חתיך צח כשלג, חליפה מגוהצת, רזה יותר מבוז'י הרצוג – ה אזרח הנורמטיבי. , The thin white dukeי

התכלית כאן היא כפולה – קודם כל לסמן את האחר ולהפחיד מפניו (שהרי ללא האחר, שיכול היה להיות גם שחור או סיני או איטלקי, אבל כאמור בישראלית מצויה מספיק לדעת לנחש שלא קוראים לו ברקוביץ, ללא האחר הזה אין מאגר ביומטרי, הרי המטרה היא לא באמת לקצר לכם תורים), וכך להעיז את האנשים שומרי החוק אל תוך מכלאת המאגר הביומטרי, שמחוץ לה אותו אחר גונב זהויות מאיים ואין ללבן שומר החוק שלנו בטחון אלא בתוכה. אופס, אמרתי הלבן שומר החוק, וכאן בא הקטע שבו אני צריך  להתאמץ  להגיד את מה שאומר בלי לעלות על מוקשים של היחשדות כגזען בעצמי. אני בסך הכל מנסה לקרוא את מחשבת אלה שעומדים מאחורי המאגר הביומטרי ואלה שבהם בחרו לפרסם את המאגר, והסטריאוטיפים שמניעים אותם הן לקיים את המאגר , והן כשהם משחררים את הפרסומת הזאת לשידור. ובסיכום כולל 'זה הראש של האויב' למרות שלא בטוח שהאויב הזה הוא הומוגני. אתם תחליטו אם הוא צודק או לא. אבל התכלית השניה כפי שנראה לי, היא להגדיל באמת את ההצטרפות למאגר הביומטרי בקרב אותו מעמד של אזרחים ממנו צפוי  לבוא ועד כה באה עיקר ההתנגדות האקטיבית והפוטנטית בפוטנציה למאגר הביומטרי, זו שמשרד הפנים חש צורך בוער יותר לדכאה. מדובר ב'ליברלים' ו/או 'השמאלנים' על כלל הסקאלה שבין ניצן הורוביץ לגדעון-לוי – ובואו נאמר פשוט כפי שמשה"פ רואה זאת – האשכנזים וגם המשוכנזים – שחלק גדול מהם, כך לפחות חושב משרד הפנים ואולי לא טועה, מזדהה עם המסרים הסמויים ומפנים אותם. (את אלה ששמאלה מסקאלת לוי-הורביץ הוא קצת פחות סופר, אם כי בהחלט חשוב לו לנטרל את השפעתם ולבודד אותם, דבר שעד עכשיו הולך לו די בקלות בחברה הישראלים. ה'בורגנים' של השמאל-ציוני-מרכז הם קצת יותר קשים לבידוד, עדיין), .

זאת אומרת, לגבי 'המזרחיים' – או שמשרד הפנים תופס אותם כאילו הם בכיסו ולא יתנגדו למאגר הביומטרי, (בואו נגיד שאלה שהלכו אחרי הארון של אם כי הוהרב עובדיה לא נתפסים, ובמידה של צדק, ולא רק כי בממוצע הם עניים יותר, כמי שמהם באה ותבוא ההתנגדות למאגר, כולנו זוכרים את חלקו של אלי ישי בקידומו, וגם שטרית, והלוואי שהייתי יכול להגיד שאין זה כך) או שלא הם המטרה העיקרית בתכניות העתידיות של תכנית משרד הפנים לסימון, טרטור, החזקה תמידית כפריירים ואולי יותר מכך. כי משרד הפנים מעוניין, לשיטתו, באלה שמהם יכול (למרות שכפי שאמרתי אלה שהם שמאלה מהשמאל-משרת הציוני הם קצת מבודדים) לצמוח 'השמאל' הבא, 'האנרכיסטים' הבאים, ובלי להיכנס להגדרות מבדילות ולא תמיד מדוייקות: האנשים שיש להם את כלי החשיבה והיכולת הפוטנציאלית להתנגד למשטר – כאמור לפי תפיסת משרד הפנים הלא לגמרי שגויה לטעמי – אלה האנשים שלטעם משרד הפנים (וגורמי בטחון אחרים) יש להחזיק קצר, והנשק הבטוח, שהעיז את הבורגנים להצביע קדימה כשבראש העבודה עמד עמיר פרץ ב2006, אל 'השוויון בנטל' ססירס את מחאת האוהלים ב2012 ואל ההצבעה ללפיד בשנת 2013 – ויעיז אותם שוב אל מכלאת הכבשים (בכל המובנים)הביומטרית הוא, שוב, ההפחדה מהאחר.

אז הימנעו מפחד, וסרבו ביומטרי!

פורסם על ידי הצועד בנעליו In-his-shoes walker

extraterrestrial sources of knowledge

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: