מכתב פתוח אל יזהר אשדות

אל

יזהר אשדות

נודע לי שאתה עומד להופיע בשבוע הבא באוניברסיטת באר שבע, ב'מופע הוקרה למילואימניקים', שהכניסה אליו תותר רק למי שנושא איתו תעודת מילואים, כלומר, רק מי שעשה צבא.

אני זוכר את עצמי לפני שנים רבות, סטודנט שנה א', שזה עתה הושמט משירות צבאי בנסיבות שלא היו ברורות לי כל כך, לא בטוח שהן ברורות לי גם כעת, ובעצם הן לא חשובות. העיקר הוא שאני אחד מיני רבים. באותה שנה אתה ולהקת תיסלם בשיא הפופולאריות, מופיעים בקמפוס שלנו ביום הסטודנט. אני הייתי נסער מאד באותם ימים. מישהי שהייתי מתכתב איתה בדואר (הימים שלפני האינטרנט, אתה בטח שייך לאלה שזוכרים אותם), והיתה מאד חשובה לי, דורשת לדעת מה בדיוק הסיבה שאני לא משרת ומה פשר הדברים המעורפלים שכתבתי לה בנושא. חששתי מאד שהקשר ינותק והרגשתי שאני חייב להגן על עצמי. שאלתי את עצמי ואני שואל את עצמי עד היום, מדוע אני צריך להתנצל על עובדת קיומי, כפי שאני ולהרגיש בלתי-רצוי במקום שבו אני חי, להרגיש אשמה רק משום שלא התאמתי בזמן-מקום מסויימים למקום העבודה ששמו צה"ל. בכל אופן את הסערה שהייתי נתון בה הלכתי להפיג בהופעה שלכם. למחרת, או אפילו באותו לילה, אני כבר לא זוכר, שלחתי לה מכתב תשובה, מכתב חזק, שתרם מאד להמשך הקשר (שאמנם נותק מאוחר יותר, אבל כנראה מסיבות אחרות, לא חשוב). אני רק מדמיין לעצמי כעת, איך הייתי מרגיש אז אם בנוסף, אתם הייתם מגבילים את ההופעה שלכם רק למי שעשה צבא, ואני מדמיין איך מרגישים היום סטודנטים בבאר שבע שאוהבים את המוסיקה שלך, והיו מאד רוצים לבוא, אבל הם מושמטים. מפני שהם ערבים, מפני שהם נכים, מפני שהם נמוכים מ1.50, מפני שהם רגישי נפש (הייתי שמח לפרט לך את כל הסיבות שבגללן מקבלים פרופיל 21 אך הזמן והמקום קצרים), מפני שהן בנות שאמונתן לא איפשרה להן לשרת בצה"ל, בשורה התחתונה מפני שצה"ל לא רצה אותם, מפני שצה"ל השמיט אותם. וגם אני, כיום, אילו הייתי באזור והייתי רוצה לבוא להופעה, הייתי מודר ממנה, מודר מן הזכות לשמוע את המוסיקה שלך, ולמרות שזה לא היה בתכניות שלי, גם אני מרגיש, כשאני קורא את הידיעה הזאת או ידיעות אחרות מן הסוג הזה, שאני ממשיך לשאת עלי את אותו התג, שנים רבות כל כך, על חטא שלא חטאתי בהיותי בן 18, וזה מה שיישאו על גבם גם אלה שהודרו מן ההופעה שלך באוניברסיטת באר שבע, ועוד שנים רבות ירגישו, בכל פעם שישמעו 'דינמו מסחה', או 'מה תאמרי' או 'איש השוקולד', או 'לא קלה היא' או כל אחד אחר משיריך היפים, גם את המכה והצריבה שתבוא עם הצליל, וככה הם יזכרו גם אותך ואת האמנות שלך. זו תהיה תרומתך לקיר הישראלי שלהם.

אני מעריך ומכבד מאד את הרצון להוקיר את המילואימניקים, שחלקם פועל מתוך אמונה שהוא מגן עליך ועלי ועל כולם (לי יש דעות אחרות בעניין אולם נניח אותן בצד, אם כי אני מאמין שדעותיך אינן רחוקות מכך), אולם בדרך הזאת, של הדרת המושמטים ממופע שכפי שהבנתי הוא מופע גדול, ונעשה בשטח מרכזי של האוניברסיטה, שהיא רשות הכלל והציבור, אוניברסיטת באר שבע משתמשת בך כדי להתגרות וכדי לעשות פשוט אצבע משולשת, גסה ואטומה, לציבור גדול, אשר האידאולוגיה הפוליטית ההגמונית כרגע אינה חפצה ביקרו. ההופעה שלך היא דרכם של גורמים רשעי לב שבמדינה להגיד: כן, יש אזרחים סוג א', ויש אזרחים סוג ב' (ולא אכפת לנו ממש אם הם יכלו, או רצו). לא אכנס כאן להשוואות עם מדינות אחרות שבהן הדבר הזה היה חוק המדינה ועם זכרונות הסטוריים שיש לעם שלנו ועדיין חיים אנשים הנושאים אותם. יש כאלה שרוצים להפוך את הדבר הזה, כמו דברים אחרים המנוגדים לאמנת זכויות האדם ולחוקי משפחת העמים, לחוק המדינה, ולדעתי, יותר משרוצים כאן להוקיר את המילואימניקים (הראויים לסיוע בדרכים אחרות), רוצים כאן לבזות ולהשפיל את האחרים, כחלק ממדיניות ההדרה המתפתחת. ובדרך להכשרת חוקים מפלים בין אוכלוסיות ובני אדם, שחלקם כבר התקבלו. הופעתך בעת הזאת ובתנאים האלה, מהווה שיתוף פעולה עם מגמות לא ראויות אלה, ולא תוכל, בהמשך, מול משפט ההסטוריה, לרחוץ בנקיון כפיך גם אם חלקך הוא רק 'אמנותי-בידורי' או 'מזערי'.

כאדם וכאמן, שלא נמנה ככל הידוע לי עם אלה שחושבים שאמן צריך לשים בצד את דעתו הפוליטית, כפי שיעיד המקרה שבו סירבתם לאחרונה להופיע עם זמר בעל עמדה גזענית, אני מקוה שתקרא את הדברים, ומקוה עוד יותר, שתחזור בך מן הכוונה להופיע באירוע שהוא קודם כל אירוע פוליטי ובעל משמעות פוליטית, ומעבר לכך הוא אירוע רע ומשפיל, נגד רוח האדם וזכויות האדם, והופעתך בו תקשור אותך איתו ותקרין צל עכור על מורשתך המוסיקלית-האמנותית.

בברכה

הצועד בנעליו


פורסם על ידי הצועד בנעליו In-his-shoes walker

extraterrestrial sources of knowledge

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: