הטבלתו של ג'קי

שמו של המנצח הטרי בתכנית הריאליטי האחרונה, מזכיר קצת את שמו של מנצח בתכנית אחרת, לפני קצת פחות מ5 שנים, ג'קו אייזנברג, זוכה 'כוכב נולד' אשר זכרונות הלינץ' שנעשה בו אחרי שהתברר שלא שירת בצבא (וגם התבטא קצת 'חופשי' מדי נגד הוד קדושתה המדינה שלא נאמנה לנו) מצליחים עדיין לצלוח את הזמן, השינויים ותכניות הריאליטי שחלפו מאז.

לכאורה, הייתי צריך לשמוח על כך שהעובדה שגם ג'קי, כמו ג'קו, לא שירת בצבא (שניהם מסיבות בריאותיות טהורות) לא עוררה הפעם ולו ציוץ אחד (טוב, לא בדקתי את כל הטוויטרים), בעוד שלפני 3-4 שנים, כשקמפיין ההסתה נגד מושמטים היה בשיאו, היא היתה עלולה להיות סיבה מספקת ויחידה להדחתו (כמו שקרה לפחות למשתתף אחד בכוכב נולד). אולי בכל זאת השתנה משהו לטובה ב3 השנים האחרונות.

אלא שאסור גם לשכוח את התכנית הספציפית שבה הוא זכה, את הקשרה בתרבות שאנחנו נמצאים בה, ואת מה שעומד מאחוריה. כי "האח הגדול", אסור לשכוח, נקראת על שם פרט מרכזי בחזון האימים של ג'ורג' אורוול מ"1984", חזון של היעדר פרטיות, בעולם שהוא תחת שלטון מוחלט של אותו 'אח גדול', על החיים, וגם על הנשמה, של כל אחד. התכנית שעושה ממציאות כזאת משחק מגניב, שבו המנצח הוא זה שמסתגל טוב מכולם לשלטון האח הגדול במציאות, זה שהכי טוב מממש את שורת הסיום של אורוול ו"אוהב את האח הגדול" (ואיתו כל מעריציו) יותר טוב מכולם. 'האח הגדול' נתפס במציאות העכשווית, באסוציאציות של השומעים, בתור משהו כיפי, עם ארז טל ואסי עזר, בנים ובנות בתוך הוילה, במקום מה שהוא צריך להיות, ונתפס עד לפני שנים אחדות – ישות נוראית הרוצעת אותנו לשלטון בעולם טכנולוגי שבו השלטון הוא כל יכול, ורוצע בסוף דבר גם את נשמתינו ואת אהבתנו – אותו ניצוץ, אותה 'רוח האדם' שהיא הדבר היחיד היכול להתנגד לו, במקום בו הטכנולוגיה והפסיכולוגיה מתחברים בידיו של השלטון.

וזו כנראה כוונת המשורר, בעולם שבו הטכנולוגיה מקרבת את השלטון אל היכולת להיות שלטון טוטאלי מעבר למה שחלם גם אורוול, בשעה ששטף כלים במסעדות של פריס או שהה ב'בתי המחסה' לפושעי נוודות בלונדון, כל מה שחסר לו זו אהבתנו, שמחסור בה עלול לשים אותו בפחד מתמיד (כי שלטון הוא תמיד פרנואידי) ולא לתת לו מנוחה. אלא שכעת במקום עינויים מתישים, שבאמצעותם חינך האח הגדול את ווינסטון סמית וג'וליה, גיבורי הספר, לאהוב אותו, הוא משתמש בטלויזיה ובהתמכרות של 'האנחנו' לתכניות ריאליטי ולמגניבות שבמדיה בכלל, כדי להשכיח מאיתנו קודם כל מה זה 'אח גדול' ואחר כך לגרום לנו לחשוב שזה לא נורא, להיות בעולם שאין בו פרטיות, אין בו מקום לעצמיות, לחריגות (מי שחריג – כלומר לא עומד בדרישות העולם החדש – נזרק מהוילה, אבל הכל זה רק משחק כמובן), שבו עין צופה בך כל הזמן. זה אפילו אטרקטיבי, כי בסוף ממתין לך פרס, והכל בכאילו, רק משחק (אני לא יכול כאן שלא להיזכר בפרס של הטנק שהמתין לילד בסוף 'החיים יפים', הפרס אותו האבא הבטיח לילד כשניסה להציג לו את השואה כמשחק מגניב, אלא ששם המשחק היה צורך לשם ההישרדות של הילד, ומעל לכל, ב'משחק' ההוא אף אחד לא בחר ועדיין, אני מדגיש עדיין, אין תכניות ריאליטי של שואה). כך, דרך הסוכריה של הריאליטי, מחנכים אותנו כמו ילדים קטנים לקבל יפה עולם שמאגר ביומטרי (שכדי לעודד אותנו להשתתף ב'פיילוט הנסיוני' שלו תתחיל בקרוב תעמולה שאני כבר מדמיין איך היא תיראה) הוא רק ההתחלה שלו, עולם שבו גם לא נעשה עניין משוטרים שממששים אותנו – גם זה יהיה כנראה חלק מהבילוי-מסיבת הריאליטי האינסופית (וייחשב אפילו כחלק מהאטרקציה של מקומות הבילוי, בדיוק כמו התורים לסלקטור במועדונים הכי 'יוקרתיים'), עד שנתעורר – לא תיוותר חירות, ואפילו יחסית בעולמנו (כבר נהיה עם ג'יפיאס וחיישנים מחוברים למוח – וכל מחשבה שלנו תהיה מיודעת, גם לחברות הפרסומות. וזה יהיה חוק מדינה, מה, תתנגדו לו?) ובדרך, כל מי שינסה לדבר על פרטיות, לומר משהו נגד, לומר משהו על 'חופש', או 'חירות', ייחשב כעוף מוזר בהחלט. כמו שאני מרגיש, כשאני מדבר על דברים שלפני לא הרבה שנים היו המובן מאליו וכותב אל ישויות שחלק מהן, הדם הזורם בווריד שלהן מלא בחומרים רעילים העושה אותן כבר כעת שונות ממני עד כדי חוסר יכולת להסביר ולתקשר, ואינני יודע מיהו המוזר באמת. ואיך זה מתקשר לג'קי-ג'קו והמושמטות של ג'קי? 

משום שכפי שכבר כתבתי בעבר, בגירסה הישראלית של הכנת האזרח לויתור מודע ומרוצה על פרטיותו, שימשו הצבא ו'הבטחון', ומשמשים עד היום, סוכן חינוכי של הממסד-השלטון, עוד הרבה לפני העידן הטכנולוגי הנותן לפניו את האפשרויות האגדיות. גם כשמחשבים עוד היו רק בידי נאס"א והיו קופסאות בגודל של שני חדרים, ומי שהלך ברשות הרבים ודיבר עם טלפון (ובטח עם משהו שלא נראה כמו שנראה אז טלפון) נחשב כבורח מבית חולים פסיכיאטרי (בחיי שהיו זמנים כאלה), הצבא היה "האח הגדול" שלנו ואנחנו הוכשרנו וחונכנו לאהוב אותו מקטנות דרך משחקי חסמב"ה וספרי חבורות שסימנו לנו גם את השונה, האחר, האויב, שגם אז לא היה תמיד רק "הערבוש", זה שיש לנצח אותו כדי לחזק את ה'ביחד' שלנו. כל אלה הכשירו אותנו לקראת הרציעה שעברנו (לפחות חלקינו הגדול) בצבא, רציעה שמסמנת לכל החיים, מבדילה – גם במנטליות – את מי ששירת ממי שלא שירת, רציעה שבפועל, עשתה מאלה ששירתו בני אדם חדשים, אשר גם לא יעשו מהפכות. מי שהיה בצבא, כבר לא עושה עניין מאיבוד חירות, מאיבוד 'העצמיות' – שכן משהו ממנה הוא כבר איבד כבר בטירונות. הוא לא יעשה עניין מעוד הרבה דברים נוספים, שאמורים לזעזע כל אדם, אלא שמי שנרצע כבר הפך כבר לעל-אדם, ושום דבר אינו מזעזע אותו יותר (חוץ מערעור על בטחונו הקולקטיבי).


http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=hATC_2I1wZE#at=16

תזכורת מי זה באמת האח הגדול, אם יש לכם זמן

במערכת כזאת, מוכוונת ומהונדסת שירות צבאי, למי שלא היה בצבא יכול היה להיות, ואני מאמין שלפחות חלקית היה, גם אם לא רצה בכך, תפקיד מאזן, של מי שמצביע על אלטרנטיבה אפשרית, בעצם אפשרות קיומו של אדם אחר. המושמט הוא העמנואל-גולדשטיין של המערכת הישנה, המסמן כיוונים אחרים שאפשר לחתור אליהם או לחלום עליהם. מי שלא היה בצבא היה במובן מסויים באמת חופשי גם אם נענש הרבה על החופש הזה. למושמט יכול היה להיות גם תפקיד של מטהר – מי שמנקה לאנשים באזרחות את הראש מהעבדות המחשבתית שצרבה במוחם-בנשמתם המערכת ההיררכית, היררכית מדי, הסמכותנית, ומחזיר אותם לפסים נורמליים.

עדיין לא נפטרנו, לדעתי, מהמערכת הצבאית, שתמשיך להצטרך חיילים להגנה על הון חברות הגז, ההתנחלויות, ואם לא יספיק, גם למעקב אחרי מי שמצייץ נגד מדיניות ממשלת ישראל בעולם, ארגוני שמאל (זה אגב לא חדש, רק ההודאה בכך שזה כביכול "ייעשה") ומן הסתם בעתיד גם נגד מתנגדי המאגר הביומטרי ושאר מוזרים למיניהם, אויבי בטחון הקולקטיב. אלא שכעת יוכל גם המושמט לשרת את האח הגדול המשודרג – החיבור בין חושך לחושך – בין האידיאולוגיה הצבאית לבין החושך הטכנולוגי העומד כעת לרשותו של השלטון, וג'קי ידגים לנו איך. אמו של ג'קי התגאתה אתמול בידיעות אחרונות, ש'האח הגדול' היה הדבר הראשון שג'קי הצליח לעמוד בו עד סופו. בצבא הוא לא "הצליח", הוא לא נצרב, בין אם זה מבחירתו בין אם לא, אז באח הגדול הוא עשה את זה, הצליח לאבד את הפרטיות שלו תוך שהוא מדגים לכולם עד כמה שזה לא נורא, עד כמה שזה מגניב, וכך מילא, בחברה ה'פוסט-צבאית' את תפקיד הסוכן החינוכי של האח הגדול החדש-המשודרג, ובהטבלה זו (מלווה בתיפופים והילולות שמחה, בדיוק כמו ההקרבות הקדומות ל"מולך"), לפרוייקט קידום המערכות שיגזלו את החירות מכולנו, כיפר על אי הטבלתו בשורות הצבא, הנראה עכשיו כקייטנה (ואף פעם גם לא אהבתי קייטנות) לעומת החור השחור המצפה לנו בעתיד. בהפוך לגמרי למושמט המסמן את האפשרות האחרת, מילא ג'קי את תפקיד מורה הדרך אל חברת העתיד, ואני לא בטוח שאני רוצה ללכת, גם אתם.

 


 

ובינתיים, נסיים עם כבוד לסיטרא אחרא החדש של הימין

 

והעיקר לא לפחד כלל.

פורסם על ידי הצועד בנעליו In-his-shoes walker

extraterrestrial sources of knowledge

22 תגובות בנושא “הטבלתו של ג'קי

 1. צועד אני מאוד מזדהה עם כל שכתבת למרות שסיימתי לאחרונה שירות מילואים מלא עם תעודת פטור.

  אפשר קישור למקום בו מוזכרת המיגבלה המוזרה הזו?

  אהבתי

 2. לא הבנתי איך נשיאת האוניברסיטה רבקה כרמי תוכל להגיע להופעה…
  האם היא עדיין בשירות מילואים?

  אגב מה גורלו של מישהו כמוני שפשוט סיים את שנות המילואים שלו ושוחרר מצה"ל?

  אהבתי

 3. אגב האם יזהר אשדות עצמו עשה שירות מילואים!?
  האם הוא יופיע על מדים?
  והנשיאה?…גם תגיע על מדים היישר מנתב"ג?

  אהבתי

 4. איך בנות משתתפות במופע? רובן לא בשירות מילואים. או שזו מופע אחווה גברית?
  כמו שכתבת לא אכפת לי שמפרגנים למילואימניקים, ואני דווקא חושבת שמגיע להם, אבל אין דרכים אחרות? 
  לעשות את זה באוניברסיטה ולא נניח במקום מוסכם אחר שבו מחלקים להם מראש כרטיסים, ובכך להפלות אחרים- זה ביזיון. ואני נעלבתי גם בשמך, בהחלט. מה שעצוב הוא- שאם תשאל אותי- הם אפילו לא ספרו את מי שהושמט, מעניין ת’תחת שלהם. העיקר "לתקוע" את מי שמשתמט. ומן הדברים משתמע שלא מפרגנים למילואימניקים כמו שמנסים לתקוע את מי שאינו מילואימניק.

  אהבתי

 5. ראיתי חלק מהעונה האחרונה של האח הגדול. הפסקתי לראות ברגע שהמועמדת שבה התאהבתי הודחה. אני מודה שזאת הסיבה האמיתית שבגללה אני לא אראה יותר את התוכנית הזאת, ולא בגלל כל הנימוקים הראויים והמעניינים שמעלה הפוסט הזה. המועמדת שאהבתי לא היתה פופולארית כמו ג’קי, לא פופולארית בין הדיירים וגם לא בדעת הקהל – בדיוק ההיפך מזה, והיא גם שירתה בצבא. היא אולי היתה הדיירת הכי שונה מג’קי באישיות שלה, ממש שני הפכים! ולמרות שלא היה ריב ביניהם, ג’קי לא אהב אותה והתרחק ממנה, לכלך עליה, ועמיד אותה להדחה באופן עקבי. הוא פשוט פסל אותה ממש בשעות הראשונות ואמר שהיא מעופפת ולא מגיבה לסביבה. הדבר שאני הכי לא אוהבת בתוכניות ריאליטי בכלל זה שמתמודדים שהם לא אהודים ושנואים, הופכים לשעיר לעזאזל. אין לי בעיה עם תופעת ההערצה לאנשים שלא עשו שום דבר מיוחד בחיים שלהם חוץ מלזכות בריאליטי – יש לי בעיה עם השנאה התהומית למתמודדים שלא מצאו חן בעיני הקהל. יש לי בעיה עם הקלון הזה שהם/ן נושאים/ות.

  אהבתי

  1. השנאה היא חלק מהעניין – כל פולחן, שהוא בעצם כלי להחזקת העדר בידי הממסד – צריך את העמנואל גולדשטיין – האנטגוניסט -האנטיכריסט – הסיטרא אחרא שלו כדי להיות קיים. ההמונים לא בדיוק מתנגדים להיות עדר, הם רק צריכים מישהו שיוכיח להם שהוא יודע להחזיק אותם, זה גם פשר ההערצה לביבי בסקרים האחרונים, מי שהיה שנוא האומה לפני 12 שנים הפך פתאום ל’גדול מהחיים’.

   אהבתי

   1. "ההערצה לאנשים שלא עשו שום דבר מיוחד בחיים שלהם" ויש כאלה שהדבר המיוחד שעשו היה להרוג יותר ערבים, או להרויח יותר כסף גם אם לא בדרכים הכי כשרות. גם אלה כמו אלה זוכים להערצה.

    אהבתי

 6. בניגוד לאנשים שלא עשו שום דבר מיוחד בחיים שלהם, לגבי הערצה לאנשים שעשו דברים רעים ממש בחיים שלהם (כמו להרוג הרבה אנשים או להרוויח כסף בדרכים מלוכלכות) – עם הערצה לאנשים כאלה יש לי בהחלט בעיה גדולה, ואני בהחלט מתנגדת להערצה כזאת! אבל אין לי בעיה עם הערצה לאנשים שלא עשו שום דבר מיוחד רע או טוב בחיים שלהם חוץ מלהשתתף בתוכנית ריאליטי. יש לי כן בעיה עם שנאה ועם אות קלון שנושאים פליטי ריאליטי שהצופים לא אהבו. יש לי בעיה עם אות קלון לאנשים שלא עשו שום דבר רע במיוחד חוץ מלעורר אנטגוניזם בקרב צופי הטלביזיה. זה הדבר שאני הכי שונאת בריאליטי – אות הקלון שנושאים המודחים שנואי הקהל. אני נגד אות קלון לאנשים שלא רצחו או לא אנסו או לא בצעו פשעים חמורים אחרים.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: