לישראל אין מה לדאוג. ומברוכ לעם המצרי

לאור ההערכה שבמצרים תשרור בזמנים הקרובים דמוקרטיה – אבל בניהול הצבא, ישראל, כמדינה עם נסיון ועם רקע בתחום זה, לא פחות מהנסיון שיש לה בתחום נשק, הסברה למשטרים רודניים, ועוד, תשמח, ללא שום ספק, לייעץ למצרים, כך שהקשרים הטובים בין הממשלות בוודאי יימשכו.

וברצינות – מברוכ גדול לעם המצרי, הערב. אף אחד לא יודע מה יהיה העתיד, ומותר לחשוש – מותר גם לקוות. הערב כל זה לא חשוב. המראות מן הכיכר, הם מראות שמחה אמיתית, מראות של עם שזכה בעצמאות, בעצם. כמו שנראו כאן ב1947, כשהיישוב זכה בעצמאות מהבריטים, ועוד לא נכנס לשלטון הצבאי-העצמי, שהוא נמצא בו עד היום. במצרים, כפי שהבנתי, מבטלים את חוקי החירום. את אלה שהומשכו אצלינו אחרי שעזבו הבריטים, אף אחד לא דרש באחרונה לבטל. אולי הגיע הזמן?

בלי קשר לדעות או לחששות, מי שלא התחבר הערב לשמחה הספונטנית של עם שהצליח לעשות מהפכה, להפיל שליט רודן, מי שזה לא עשה לו כלום – הוא אטום, חזירי (וסליחה מהחיה) ומנותק, שלושתם ביחד. ומדינתנו, על כל כתבלבי היערים/דניאלים שלה, יכלה לעשות לפחות את המחווה, אפילו הדיפלומטית הזאת, ולברך את העם המצרי ביום חגו. יתכן שהוא לא ממש אוהב אותנו (ואין לו ממש סיבה, כמו לעם האיראני בשעתו, לאהוב את מי שמזוהה אצלם, בלא מעט מידה של עזרה ממשלות ישראל, כמשתף פעולה עם הרודנים), יותר נכון – הוא לא חושב עלינו. הוא חושב על האוכל שלו (גם בישראל התחילו לחשוב על זה בימים האחרונים, אבל עוד לא מספיק לדעתי), על העתיד שלו, ישראל ו'להשמיד את ישראל' זה לא מה שראיתי שנמצא בראש של מיליוני המצרים בימים של ההפגנות האלה. ואחרי הכל העם הזה הוא השכן שלנו, או אנחנו שכנים שלו. מחווה של השתתפות עם השכן, של 'לתת צ'אנס' ליחסים חדשים. אבל ממי בדיוק אני מצפה שיעשו את זה? מכל המומחים האלה ש'יודעים מה זה ערבים' (כל כך טוב יודעים, שלא שיערו ולא חזו את המהפכה הזאת, כמו הרבה דברים אחרים)? משר החוץ שהפציץ בהבל פיו את אסואן? מכל המאתרגים של מובראכ? מאהוד ברק?…נו טוב, יותר טוב, למצרים ולנו, בלי ברכתם. (אבל אולי, בקרוב אצלינו…)

כמובן, אחרי כל לילה יש הבוקר שאחרי, ולמצרים, כמו כל עם אחרי מהפכה, צפויה עוד דרך שאת המשכה קשה לנבא. אני מהמר שלא תשתלט במצרים דיקטטורה איסלמית נוסח איראן, (אני רואה משהו יותר דומה לטורקיה) ובכל מקרה החשש שלי הוא קטן מהחשש של מה שהולך ומשתלט עלינו כאן. כי בשעה שהערבים מתעוררים, בעזרת אלוהיות הפייסבוק והטוויטר, לגלות את הדמוקרטיה, העם הישראלי הוא שנמצא בנסיגה ממנה, ואני חושש ממה שהראשים של ישראל עלולים לגרום כלפי מצרים, אם הדברים לא יתאמו את ציפיות גיא בכור והשאר, שבעיניהם מאבקו של האחר הוא לא שום דבר לא חוץ מ'התדרדרות'. כבר היו דברים מעולם – עסק הביש ו'מלחמת סיני' כתגובה למהפכה הנאצריסטית בשנות ה50, (שאף אחד עוד לא חקר, נדמה לי, בשאלה אם ההימנעות מן הפעולות שנקטה אז ישראל, לא יכלה כבר אז לעזור לבניית יחסים עם מצרים). הם שעלולים להמציא לנו מלחמה – כמו שכנראה עשו בדרך כלל – אפילו אם לא יהיו להם סיבות. ועד שתבוא ההתקוממות הראויה שלנו, נגד החונטה שלנו, עוד יעבור הרבה זמן. בינתיים הרי אנחנו הרי עדיין יותר דמוקרטים ונאורים מהם, אנחנו לא ערבושים, אנחנו וילה בג'ונגל, אבל אולי דווקא בקרוב נלמד דווקא אנחנו משהו מהמצרים האלה.ושוב – מברוכ גדול לשכנים הדרומיים, ביום חגכם, עצמאותכם.

פורסם על ידי הצועד בנעליו In-his-shoes walker

extraterrestrial sources of knowledge

4 תגובות בנושא “לישראל אין מה לדאוג. ומברוכ לעם המצרי

 1. זה שיש עוני במצרים זה נכון, אבל קצב היילודה במצרים הוא משוגע, במצרים יש מעל 80 מיליון תושבים, וזה כבר לא משנה איזה שלטון יהיה במצרים העוני יישאר בכל מקרה כי מצרים לא מסוגלת להאכיל 84 מיליון תושבים.
  למובארק היה מגיע לרדת מהשלטון על הרגליים, ולא על הברכיים כמו שארה"ב הכינה לו כמחווה על כל ה-30 שנה שהוא היה יד ימינם במזרח-התיכון.
  המלך הסעודי כבר הבין את התמונה והממלכה הסעודית נמצאת במשבר עמוק עם שלטון אובמה.
  מסקנה: הרעב והעוני במצרים היו רק הטריגר של מכווני ההפגנות במצרים, מי עומד מאחורי ההפגנות ומה מטרותו….ימים יגידו
  אני רק מקווה בכל ליבי שהקול השפוי ינצח במצרים ובכלל בעולם כולו!

  אהבתי

 2. נקודה למחשבה
  דברים שוראים מפה, לא רואים משם.
  מדינות ערב קוראים את המפה, הם הבינו שאת השלטון בישראל תפסו אנשי ש"ס וככה בשקט בשקט בישראל מתפתח שלטון  לאומני ודתי, שתפיסתו לא שונה בהרבה מהשלטון הדתי האיסלמי (אותו תרבות, אותו יחס לנשים, ואותו לבוש אפילו הזקן דומה)

  דמוקרטיה זה אסון, המאה העשרים הייתה המאה הרצחנית ביותר בהסטוריה, כשעל רוב המקרים המזוועים ביותר חתומתים הדמוקרטיה וארצות הברית.
  דמוקרטיה זוהי דיקטטורה שמתמשת בכפפות סטריליות שנקראות "סודי-ביותר" או בטחון המדינה. לא הייתה דמוקרטיה מעולם…

  אהבתי

 3. זהו מחיר הבלוף האמריקני, אשר חיה ומתפרנסת מהסכסוך וממכר הנשק לאזור, אשר נכפים על עמי כול האזור.
  רק עובדי עבדים ישלחו את ילדיהם למות, ואנחנו כולנו עובדי עבדים שמשחקים את משחקי האליטות ומשלמים בדם ילדינו.
  שטיפת המוח היא עמוקה, ככה שקשה לי להאמין שהציבור באמת יוכל לקבל את הטענה שהמלחה היא בין העליצות לעניים וזוהי מלחמה על הסדר החברתי כי בלי עוני ומלחמות הוא לא יכול להתקיים.

  נראה אותך מוצא פתרון למצב כזה, וגם אם תמצא נראה אותך מצליח לשכנע חברה שטופת מוח שבאמת מאמינה שהסכסוך הוא על רקע דת, וגם אם תצליח כבר לשכנע מישהו…האמן לי שהאליטות ששולטים בכל לא יתנו לך להתקדם סנטימטר.
  את הדור הנוכחי שום דבר לא יצליח לסדר
  הפתרון שלי זה לבנות מכונת זמן ולקוות לייקום מקביל טוב יותר!

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: