מחשבה חופשית – הפרעה נפשית? פסיכיאטריה בשירות הפאשיזם

שאול חנוכה שלח קישור מדאיג מתוך האתר RBN שהוא אמנם לפי שמו המלא אתר רפובליקני, ובכל זאת כדאי שכולנו נדאג ממה שכתוב בו, שאם הוא קורה תחת משטר אובמה, מה עוד דרוש כדי שנתעורר מהתניה שגורמת לנו לחשוב ש'דמוקרטי טוב לאנשים'. לא תמיד. השלטון הוא שלטון תחת כל דגל, וגם שלטון, או ממסד דמוקרטי לא אוהב חושבים חופשיים, אנשים שמבקרים את השלטון ושאינם מכבדים אוטומטית כל סמכות באשר היא סמכות ואני למדתי עם השנים שתחת הדגלים הנושאים את התוויות ה'יפות' יותר, קל יותר לעשות את הדברים הגרועים ביותר, כאשר האינסטינקטים שלנו כאנשים ליברליים, אוהבי חופש ומתעבי לאומנות (ולפעמים מתעבים יותר את המאמינים בה או בדת) מגוייסים לשמירה על המשטר 'הנכון' והאהבה אליו ועל הגנתו מפני ה'ימין המכוער' על צורותיו. אם אתם רוצים לראות כאן מסר גם לגבי פסטיבל השלום השנתי הערב, כולל הנוסטלגיה לתקופת רבין, אתם יכולים:

לפי המסתבר מן הקישור, הDSM-IV-TR Manual, שהוא התנ"ך העולמי של הפסיכיאטרים, הגדיר לאחרונה – שימו לב – : חושבים חופשיים, נון קונפורמיסטים, סנגורים של אי-ציות אזרחי, אלה שמערערים/שואלים שאלות על סמכות, ואנשים המגלים עויינות כלפי השלטון, בתור חולי נפש הלוקים במחלה ושמה ODD, ר"ת של oppositional defiant disorder– על פי הגדרה זו, לא רק שונאי ממסד מושבעים כמוני, אלא כל אחד מאיתנו יכול להיזרק לאשפוז פסיכיאטרי, כי כולנו חושבים לפעמים, חופשי, לא חופשי, חושבים. נקודה. אין מחשבה שהיא לא חופשית. כולנו מסוגלים לקלל את השלטון (למשל את השוטר המניאק שדפק לנו רפורט, או הרס"ר המניאק), לערער עליו (למשל לשאול את השוטר שקרא לך ברחוב למה הוא קרא לך, והכי בעדינות ונימוס) ולגלות עוינות כלפיו (למשל אם הוא מטיל מס חדש). המשחק הדמוקרטי בין אדם ושלטון, כתבתי פעם, שם איזה גבולות בין הטריטוריות של שני הצדדים. האדם עדיין לא בטוח שהוא לא צריך את השלטון-השוטר-הגננת, השלטון בטח ובטח צריך את בני האדם, וכדי שישמרו לו אמונים הוא נתן להם אוטונומיה וזכויות מסויימות, כולל הזכות לבקר אותו (בלי התחייבות ממשית לשמוע את הביקורת). הפסיכיאטריה בשירות הממסד מצאה תכסיס מחוכם לשלול את הזכות הזאת לא רק באופן לגאלי – אלא באופן השולל מהאדם הדורש אותה את כשירותו הנפשית. אפשר לנבא ולנחש כמה בקלות יאמצו גם בישראל את 'הטיפול' הזה, כשהמדינה ממילא מתדרדרת לכיוון ביטול זכויות האדם ובצנרת ישנו גם החוק החדש נגד "טרור" – שמשלים את ההגדרה הפסיכיאטרית החדשה בחוקים המאפשרים לכלוא, לרדוף ולהעלים גם על מחשבה. בקיצור, סמכות אין סופית בידי הממסד על כל צורותיו, ברוך הבא עידן הנתינים החדשים, וכל המתנגד להיות נתין הוא טרוריסט או חולי נפש.

רבותי, כל זה לא ממש חדש לי. זה סרט שאני חי בגירסה 'מתונה' שלו כבר כמה עשורים. אני הרי מוגדר בעיני כמה מכם כחולה נפש, במשמעות החזקה של הסטיגמה, שמבחינתכם זה פסול עדות שאין להתייחס לשיקול דעתו ודבריו במלוא הרצינות, על סמך החלטה שהצבא – רשות שלטונית ולא 100% רפואית (על אף שעובדים בשבילה כמה שהשלימו לימודי רפואה) – החליט, וכנראה שזה בגלל סירוב שלי לאיזה 'חינוך מחדש' שרצה לחנך אותי איך לחשוב. החיבור בין חושך לחושך של 'רשויות המחשבה' במדינתנו – הרשות הפוליטית והרשות המשתמשת ברפואה – הוא לא חדש. מה שחדש זה הביטול של הגירסאות ה'מתונות' והעדינות וההליכה לקראת גירסאות בוטות שלא מנסות אפילו להסתיר את מה שהן, ואולי גם מה שעוד חדש הוא הגילוי וההכרה של יותר ויותר אנשים בכך שהדמוקרטיה הזאת היא והיתה תמיד 'בכאילו'. ואולי יש כאלה שיתחילו שגם שנאת הממסד שלי – היא הדבר הנורמלי באמת.
פורסם על ידי הצועד בנעליו In-his-shoes walker

extraterrestrial sources of knowledge

2 תגובות בנושא “מחשבה חופשית – הפרעה נפשית? פסיכיאטריה בשירות הפאשיזם

  1. מרצה בכירה לפסיכולוגיה באוניברסיטת ת"א אישרה שהDSM הוא התנ"ך של הפסיכיאטריה – דבר שהיו עליו השגות בפייסבוק.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: