רשת צומת-ספרים דורשת מעובדים טביעת אצבע ביומטרית

המאגר הביומטרי 'הנסיוני-התנדבותי' שעליו החליטה הכנסת בדצמבר 2009 עדיין לא יצא, ככל שידוע, לדרך (והלוואי שגם לא יצא) אבל יש מקומות שלא מחכים, ומנסים להנחיל מאגרים ביומטריים פולשניים כנורמה בחברה הישראלית.

הנה מכתב המופץ ברשת, של עובדת בחנות 'הספרייה' השייכת 'צומת ספרים':

"בסניף "הספרייה" דיזינגוף סנטר בו אני עובדת בחודשים האחרונים, הותקן בשבוע שעבר שעון נוכחות ביומטרי. מה שזה בעצם אומר זה שמקום העבודה דורש ממני ומיתר העובדים, לתת להם טביעות אצבעות ולא מעמיד שום חלופה לדרישה זאת. מדובר מבחינתי באקט פולשני אשר חודר לפרטיות שלי ואיני מוכנה לקבל זאת.
התארגנו כחמישה עשר אנשים מסניפים שונים ושלחנו מכתב להנהלת צומת ספרים. ביקשנו פירוט מדוייק על שאלת נחיצות שעון שכזה, על אבטחת המידע וכן הבענו מחאה פשוטה על עצם הדרישה. הבהרנו כי חלק מהעובדים "יבחרו" לתת את טביעות האצבע שלהם. חלקם אינם מסכימים לטיעוני הפרטיות וחלקם דווקא מסכימים ומזדהים עם העמדה אותה בחרתי להביע, אך בשל אילוצים כלכליים ופחד מפיטורים, ימסרו היום את טביעות האצבע שלהם לחברה. כולם מסכימים כי היחס אל העובדים וטענותיהם וכי יחסה של צומת ספרים וסירובה להעמיד בפניי חלופה- הינם בלתי מתקבלים על הדעת. באקט סולידרי בחרו חברותיי וחבריי לעבודה, לתמוך ולהביע את מחאתם בכל דרך אפשרית.
עו"ד יהונתן קלינגר פנה בשמי לרשת צומת ספרים על מנת לקבל הצדקה חוקית אשר מחייבת אותי למסור מידע שכזה. עד שעה זאת לא התקבלה כל תשובה. החל ממחר תיכנס לתוקפה המערכת החדשה. נאמר לי כי איני מפוטרת ויחד עם זאת, אין שום חלופה אחרת ועל כן, אם איני מתכוונת למסור את טביעת האצבע שלי- אין לי מה להגיע מחר למשמרת הערב. חשוב לי להדגיש כי איני מתכוונת להתפטר אך איני מוכנה להרכין ראש אל מול דרישות המערכת ולוותר על עקרונותיי
כתבה בנושא תופיע מחר בעיתון "העיר" ת"א וכן הערב בתשע במהדורת מבט בערוץ הראשון. אני מזמינה את כולן לקרוא ולצפות.
באם לא תתקבל כל תשובה- אני מתכוונת להגיע מחר למשמרת בשעה שלוש וחצי
אעדכן בהמשך על התפתחויות. כולי תקווה כי רשת צומת ספרים תתעשת ותבחר לאפשר לי להמשיך לעבוד בתנאים בהם הועסקתי וללא מסירת טביעות אצבע 

אנא הפיצו בתפוצה רחבה ועקבו אחר התפתחויות
מעין"

 

ובינתיים כבר שמעתי על מקומות נוספים שדורשים טביעות אצבעות מעובדיהם, שאפילו לא מודעים לזכויותיהם.

חשוב לזכור: לא רק חוקים יבשים משפיעים על החברה שלנו. הנורמה היא מה שאנשים מקיימים, היא זאת שמעצבת את החברה, חוקים נוצרים מנורמה, או שהנורמה יוצרת סביבה שמקלה על חוקים, מעודדת אותם, לפעמים גם מבטלת או מנטרלת אותם. אם מקומות פרטיים יהפכו את החודרנות הביומטרית לנורמה בחברה הישראלית, החוק הממשלתי שנאבקנו נגדו יהיה ממילא 'מיותר' כשמלאכת הרשע תיעשה בידי מתנדבים 'אזרחיים'. את המאבק צריך לנהל גם, ובעיקר מלמטה.

הפצנו, ונמשיך לעקוב.

 

 


 

עדכון בינתיים:

1 ביולי: מעין הגיעה למשמרת שלה בזמן, כשהיא מלווה בחברותיה וחבריה לעבודה. מנהל הסניף שלה ביקש ממנה לתת את טביעת האצבע שלה, בטענה שאינה יכולה לעבוד ללא החתמת השעון החדש. מעין סירבה. היא עדכנה נוכחות בשעון הישן (והלא ביומטרי), והחלה לעבוד כרגיל. זמן מה לאחר מכן, שוחח איתה טלפונית, אחד ממנהלי הרשת. הוא הזמין אותה לשימוע שיתקיים ביום ראשון בערב. מעין הודיעה לו כי תגיע לשימוע בליווי עורך הדין שלה. היא ביקשה לקבל מכתב הזמנה לשימוע, שכן עד לרגע זה למעשה לא התקבלה שום תגובה רשמית מצומת ספרים בנוגע למכתב שנשלח אליהם כבר לפני מספר ימים מעורך הדין.

 

פורסם על ידי הצועד בנעליו In-his-shoes walker

extraterrestrial sources of knowledge

2 תגובות בנושא “רשת צומת-ספרים דורשת מעובדים טביעת אצבע ביומטרית

 1. לא רק בצומת ספרים ישנה מערכת זו
  אני הייתי בהתלמדות בחנות של החברה תמנון ונדרשתי לתת להם את טיבעת האצבע שלי ,שם אמרו לי שזו הדרך היחידה להיכנס למערכת.
  מאז פוטרתי(מה לעשות לא מתאימה לתפקיד) אבל אכשיו כשאני קוראת את מה שכתוב בפוסט אני מבינה איזה טעות עשיתי כשנתתי להם לקחת את טביעת האצבע שלי…
  אני איתכם במעבק שלכם…!

  אהבתי

 2. אני לא כל כך מבין מה הבעיה בלתת טביעת אצבע עבור שעון נוכחות. הרי אי אפשר להפיק מהטביעה שום דבר בעל ערך. זה מיועד רק לנוכחות.

  עזבו את זה שצומת ספרים רכשה שעוני נוכחות ביומטריים בלי לפנות אליו כלל, שזה גרוע מאליו והם בטח שילמו סתם כסף מיותר.

  מי שלא מעוניין בשעון נוכחות בטביעת אצבע – לנו יש שעון נוכחות בזיהוי פנים – ככה לא צריך למסור שום דבר ואין חדירה לפרטיות.

  לפרטים נוספים על שעון נוכחות בזיהוי פנים:
  מקור טכנולוגיות
  03-9507079

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: