בגלל שוטה שביבנה (סיפור ביומטרי לט' באב)

"תן לי יבנה וחכמיה" [גיטין (נו.-נו:)]: משפט זה שאמר ר' יוחנן בן זכאי לאספסיאנוס, הבטיח את המשכיותה של היהדות לאחר החורבן, לפחות לפי הגירסה של כותבי הטקסט התלמודי – הפרושים, שקיבלו מן השליט הרומאי, דרך משפט זה, זיכיון לשמור ביבנה על מקדש רוחני ואוטונומיה רוחנית, שעה שהמקדש הפיסי, ואיתו שרידי הריבונות המדינית חרבו מן העולם.
מן העיר שפעם נודעה בחכמיה, יוצא היום השוטה המאיים להחריב את מה שנותר מריבונותו של האזרח – כבודו וזכותו שלא לחיות במדינת משטרה – ואת בית המקדש של הדמוקרטיה המערבית. אם תתקבל הצעת החוק של השוטה מיבנה, כך יספרו את הסיפור הזה בעוד 2000 שנה בערך, אולי באינטרנט הטלפתי החופשי:
===========================================
תנו רבנן: "בגלל שוטה שביבנה חרב בית המקדש השלישי."
שהיה אדם אחד ביבנה ושמו ר' מאיר שטיא בר ר' דוד ומרי, ומצא חן בעיני מלוכה ועשאוהו הגמון על מיניסטריונין רבים.
נגלה לו השטן, אמר לו: רצונך שאעשה אותך כמותי, שתהא שולט בבני מדינתך יום יום שעה שעה בשכבם ובקומם ותהא יודע כל נסתרותיהם, וגם ארבה ממונך ויהיו אוצרותיך כאוצרותי?
אמר לו: הן.
אמר לו [השטן]: כלים יש עמדי, שאם נותן בהם אדם עינו ואצבעו, הרי צלמו נתון להם לעולמי עולמים, ואין הוא יכול להימלט, ואם רצונך שאפקידם, כנוס בני עמך וצוה אותם בחוק שיהיו נותנים גלגל עינם ואצבעם בכלים האלה.
אמר לו: שמא יסרבו לי?
אמר לו: יסרבו – לכלא השליכם [כ"י: שאף הוא שלי יהא בעוד ימים קצרים ש'פרטי' ייקרא חולקים בו הגמונין שהעשרתים כמו שעתיד אני להעשירך] וילקחו מהם הדברים בכח.
אמר לו: ומה אעשה שמצויים במדינתי בריות אשר מקדשים שם הדמוקרטיא וחירות הפרט ועיתונין יש להם וטלויזיא ובית המשפט, ונמצא אני בא להחריב בית מקדשם ויהרגוני.
אמר לו: אל תהא עליך דאגתי, שהרי כל אלה פטרונים יש להם ונתונים לי, הריני מצוה אותם שישתיקום, וייראו כמי שנתונים בתרדמה שעה שאתה מעביר החוק.
אמר לו: שמא יש אשר אינם נתונים לפטרונים האלה, ואף שנתונים, יעזו פנים כנגדי.
אמר לו שטן: הריני עושה את האחרים כחרשים, וגם ממלא אני הטלויזיא באחין גדולין וכוכב נולד ואת העיתונין הריני ממלא בתיפלויות [כ"י: שאפילו אבירמה שבעתון לחושבין תהא עוסקת בפרֵחאוֹת ביום שאתה מעביר החוק וגם יהיו הכל עוסקין בשר ההולך ממפלגתו למפלגה שהיא כמפלגתו] ולא יהא ליבם נתון למעיזים ודעתם ממילא אין מתקיימת.
אמר לו: שמא יביאו מדענין כנגדי וחוקרין שחכמתם נשמעת.
אמר לו: מילות קסם שבידי אני נותן לך ואתה משתיקם, ואלו: בטחון, טרור, מדינה.

כיון שעשה כן [ויש אומרים שהיו הימים ימי ט' באב], לקחו השטן למאיר שטיא ועשאו כנקלים שבעבדיו, וקבעו בגיהנום שיהא מגרד ומנקה אחוריו עד קץ הדורות ועד בוא הגואל, שייבראו בימיו בני האדם כמלאכים ואין להם גוף ואין ביכולתה של מלכות ליקח דבר מהם. [וי"א: שעל כן לא נקרא שמו שטיא אלא שיט-רד].
שטרית לא יטביע OTI – את המאגר הביומטרי יש לעצור!

פורסם על ידי הצועד בנעליו In-his-shoes walker

extraterrestrial sources of knowledge

תגובה אחת על “בגלל שוטה שביבנה (סיפור ביומטרי לט' באב)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: