הפועל השחור

"האם ליברמן בכלל ירה אי פעם במישהו?"
אהוד ברק

כתבתי כבר על התסמונת של "הלגיונר המשוגע" – זה שמוציא לפועל בצורה מכוערת ובוטה, לפעמים אלימה, את מה שכל האחרים, המנומסים, חושבים.
ליברמן זה משהו דומה לזה – הוא הפועל השחור, עם המבטא הזר שמסמן את המקום שבו ליבת האופל הישראלית נמצאת, ונציגיה המצוּבָּעים, והצברים כל כך, מפחדים לציין את זה בדיוק.
לפני 24 שנים היה זה כהנא, עם המבטא האמריקאי העמוק, עם הכיפה השחורה. היתה אז בדיחה, שכדי להתקבל לתנועתו, צריך להרוג ערבי וחתול. "למה חתול?" היתה השאלה האינסטינקטיבית, ו"התקבלת!" היתה התשובה. הבדיחה הזאת שיקפה טוב את הצביעות של אלה שעמוק בפנים הם מבינים את כהנא וכלפי חוץ בונים סטאטוס חברתי-פוליטי על התחרות מי יקיא עליו יותר. (נכון שכהנא היה בעד מדינת הלכה, ורצה לגרש את כל הערבים מהארץ שבין הים והירדן, אבל מה שחשוב זה המיתרים – וליברמן פורט בגדול על אותם מיתרים)
וחלק חשוב מהעניין, היה פולחן ההיטהרות העצמית של האנחנו, הצברים, הלבנים, החמולה הנכונה והמזדככת מזה שהיא מטילה את הבוץ בשרץ, הזר, ה"לא משלנו". אני יודע, אני הייתי שם. או חשבתי, יותר נכון, תודעה כוזבת של מושמט צעיר. לא פחות מש"טיפל" בערבים, ניקה כהנא בשביל ה"אנחנו" את המצפון, את תחושת ה'יחד'. את הגיוס-הקומזיץ שכולם רוצים להרגיש חלק ממנו מאז 1948, מאז תנועת הנוער, מאז ועד בכלל.
ולמרות הדברים שהשתנו מאז – רבין נרצח, אין יותר "המערך", באו רוסים ואתיופים, יש יותר דתיים, יותר מתנחלים, החברה הישראלית נדמה שהתגוונה יותר, לטוב ולרע, עדיין זה "מר אנחנו" הצבר הלבן שאוהב להרגיש שעדיין לא השתנה, שהוא עדיין "ישראל" יפה הבלורית והטוהר ובלי החצ'קונים, שנמצא במקומות הנכונים, המקובלים, מדליק את הקומזיץ, שקובע את הטרנד, ומביא את הבריון הרע, שחושב את מה ש"כולנו" חושבים, אז זה היה באמריקאית עכשיו זה ברוסית, וכך בדרך אגב קורא לסדר את מי שיעיז לא להצביע לבני/ברק/נתניהו (בעיקר לבני, שיש לפעמים הרגשה שיועצי השיווק החכמים שלה הם שמנפחים אותו כדי להקטין את הליכוד, אבל הגולם הזה – וזאת הסכנה – עלול לגבור על יוצרו), לא משנה ששלושתם ישבו איתו בקואליציה.
אגב, גם ביבי, בשלב מסויים, תפקד בתור הזר-האחר, בתור בן של חמולה לבנה אמנם, אבל חמולה של האצ"ל, חמולה ירושלמית-בית"רניקית – לא בדיוק חמולת הטופ של יפי הבלורית והטוהר, שהיתה ונשארה מפ"איניקית (אקס-מפ"איניקית) תל אביבית או אקס-קיבוצית-התיישבותית. הוא גם פולני, ורוב "האנחנו" הם רוסים ישנים. הבדל שכמעט לא נראה לעין למי שאינו 'אשכנזי', אבל אני כיוצא תפוצה שלישית של 'האשכנזים' קולט את הניואנסים האלה שיש להם תקפות עד היום. אולי פעם אכתוב על התזות שלי בעניין בהרחבה.
תמיד זה מישהו זר, מישהו אחר, שמוציא את הערמונים מהאש לכל הציפי-לבנים-ברקים באשר הם.
זה לא שאני לא חושש ממנו. הוא מפחיד באלימות שלו, בגודל שלו, בזה שהוא עלול לצאת – ושהוא כבר יוצא – משליטתם של אלה שניפחו את הבלון שלו, אפילו משליטת עצמו. ברמה האישית – כשר לבטחון פנים למשל, הוא יכול להיות מסוכן באופן מוחשי ומיידי.
אבל העובדה שהערכים שהוא משקף היו וקיימים בחברה הישראלית – ערכים של כוחנות, של שנאת האחר, ושל זלזול בדמוקרטיה, הם לגיטימיים כל כך, פנימיים כל כך – ואילו ההיפך נחשב תלוש כל כך, מבוזה כל כך, 'יפה נפש' כל כך, היא זאת שמפחידה. ואת כל מה שהוא אומר מבצעים (וטוב ממנו, כפי שמתייהר אהוד ברק) ומנחילים האחרים, לבושי המחלצות, יום יום בעיקר במעשים האפורים, תוך שהם גם לא שוכחים לקטר ולבכות, לייפות את עצמם ולהמשיך להזין את אש המדורה.
ליברמן הוא כאן כדי להזכיר לנו מי "אנחנו" באמת.
זה לא אומר לעצמו, שלליברמניזם לא צריך להתנגד, והדרך הנכונה בימים אלה, כמו שאמרתי, הוא להצביע בעד המפלגה היהודית-ערבית ביותר. לא בעד מפלגות שמזינות וניזונות ממנו.

ואת חוק המאגר הביומטרי יש לעצור!

פורסם על ידי הצועד בנעליו In-his-shoes walker

extraterrestrial sources of knowledge

7 תגובות בנושא “הפועל השחור

  1. כן, קראתי בשעתו את הראיון.
   ה’שמאל’ בארץ אף פעם לא היה עניין אידיאולוגי, אלא עניין של חמולות וסטאטוס, ובוז ל"פולנים" וה’צ’חצ’חים של הליכוד מעל לכל.

   אהבתי

 1. לדעתי נכון ברובו.
  אני חושב מעבר לזה שליברמן כמו גנדי ורפול יפי הבלורית משתמש בגזענות יותר משהו משרת אותה.
  חג בחירות שמח

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: