הליכוד – להיות או לחדול

כולם מדברים על היעלמותה הכמעט קרובה של מפלגת העבודה.
אני אישית מאמין (ואולי רוצה להאמין, למרות שלא הצבעתי אף פעם לעבודה ולמרות החשבונות שלי עם המפלגה) שמפלגת העבודה תקבל יותר מנדטים ממה שמנבאים הסקרים ולו רק בגלל הפחד ש'האֵם של המדינה' תיעלם, למרות שאין שום קשר בין ברק, פואד או כבל לבין בן גוריון, אשכול, וכל חבורת המייסדים ההיא.
אבל יש כאן תופעה, של שינוי חברתי-דמוגרפי-דורי שעוברת על המדינה, ושהתוצאה שלה במוקדם או במאוחר תשפיע גם על המפלגה הגדולה ההסטורית השניה – הליכוד.
את ההגמוניה האשכנזית-הלבנה-האירופאית, יהיה גם מי שיאמר הכוזרית, חילונית בעיקרה, ששלטה במדינה הובילו, בקוים כלליים, חמולות שנקטו בדגלים אידיאולוגיים. חמולה אחת שבראשה עמדו תמיד יוצאי רוסיה ותיקים ששורשיהם בעליה השניה, ואחר כך בפלמ"ח, נשאה את הדגל הסוציאליסטי ונקראה מפא"י/העבודה/המערך, והמשיכה לשאת את הדגל גם כשהפכה למפלגת עשירים שאימצה את העקרונות הקפיטליסטים שנשאה מפלגה שנעלמה מזמן – 'הציונים הכלליים'. מפלגה זו נשאבה אל החמולה המובילה השניה – זו שהונהגה שנים רבות בידי יוצא פולין וגם מנהיגה הנוכחי הוא ממוצא פולני. הפולנים שבאו בעבר לא היו קשורים לסטוץ הסוציאליסטי-המהפכני שהיה פעם לרוסים, הם היו מעיקרם עלייה של 'חנוונים ובעלי בתים' והתחברו לז'בוטינסקי ולדגלים הלאומנים והקפיטליסטים שהוא נשא בשנות ה30 כנגד 'הסוציאליסטים' ולמפלגה שהקימו בשמו הפולנים יוצאי האצ"ל. אחר כך התחברו למורשתו, שנקראה בשמות המתחלפים רוויזיוניסטים/חירות/גח"ל/ליכוד – גם עולי המזרח שחשו הזדהות עם בגין האנדרדוג, זה שבן גוריון באמירה "בלי חירות ומקי" הדיר אותו כביכול מכל שותפות בממסד המדינה, ועד 1977 כמעט ולא היתה לו ולמפלגתו שותפות בממסד.
מאז, למרות שהליכוד זוהה כמפלגת "העם" – כלומר המזרחיים, הוא היה ונשאר בשליטת החמולה החילונית השניה במדינה – זאת של יוצאי אצ"ל ולח"י, הוריהם של נתניהו, דן מרידור, בני בגין (וגם אהוד אולמרט וציפי לבני), זאת החמולה שאימצה במשך הזמן את 'שלמות הארץ' כדגל נגד לדגל המגמגם של מפא"י/המערך שמצד אחד איבד את הסוציאליזם ומצד שני קצת גמגם בנושא הטריטוריאלי-מדיני, בו לליכוד, שגם הצליח לשחק על הקלף של מפלגה חברתית (למרות שהיה ונשאר אשכנזי-קפיטליסטי) וגם היו לו תשובות ברורות.
אבל כמו ש"המערך" איבד את הדגל של הסוציאליזם – גם הליכוד איבד את הדגל של 'שלמות הארץ' שייחד אותו. זה קרה כשנתניהו כראש ממשלה ב1996 היה מנהיג הליכוד הראשון שנפגש עם ערפאת ("זקנים" בני מעל ל40 עוד זוכרים כמה זה היה נראה מדע בדיוני שמישהו מהליכוד ידבר עם ערפאת) ולדעתי זה יקרה שוב, אם נתניהו יהיה ראש הממשלה.
אלא שיותר מדגל, החמולות הוותיקות איבדו משהו נוסף: את העתודות שלהן. מן הצד האחד, הדור הצעיר-החילוני, אדיש ברובו לגמרי לאידיאולוגיות של ההורים, והדפוסים הוותיקים של שתי המפלגות האידיאולוגיות המובילות של פעם, לא מושכים אותו. גם הצלחתה של קדימה לימדה את הציבור של בני ה20-30, וגם הוותיק יותר, שהשתחרר באמצעותה מ'שמרנותו' (למרות שמי שהצביע קדימה הצביע בעצם אריק שרון – אבל התקדים נצרב) – שהאידיאולוגיה לא חשובה, וההצבעות שלו הן במידה רבה הצבעות של טרנד. פעם לגימלאים, פעם לליכוד, אולי למרצ, והרוב מצביעים לאח הגדול.
למפלגת העבודה אין כיום עתודה – אין מנהיג דור-המשך כריזמטי, אבל גם לליכוד אין. בכל אופן, לא חילוני-אשכנזי מהסוג שתמיד היה.
מי שמבשר את ההגמוניה הבאה בליכוד הוא פייגלין – המייצג את הציבור/החמולה הדתית שכוחה הולך ועולה, ולה דווקא יש הרבה עתודות, ולפי שעה היא מחזיקה בדגלים של שלמות הארץ ומדינה אלטרנטיבית למדינה החילונית/חילונית-יהודית הקיימת כיום, מה שנקרא 'ימין קיצוני' שהדומיננטה בו חובשת כיפה. ומן הצד השני יש ליברמן – שמייצג את הרוסים 'החדשים' (אלה שבאו משנות ה70 אבל בעיקר בשנות ה90) אבל פופולארי גם אצל ישראלים ותיקים, מן הסוג שפעם היו מצביעים לליכוד. מנהיג מזרחי – אני מעריך – לא יהיה לליכוד (ולא לאף מפלגה קיימת מלבד ש"ס). לסילבן שלום אין את זה, ומן הצד השני, המנהיג המזרחי הרציני ביותר שהיה ונשאר – הוא אריה דרעי, וקשה להאמין שכשייגמר הקלון שלו והוא ירוץ לראשות הממשלה – זה יהיה דרך הליכוד. אולי זה יהיה דרך ש"ס, אולי דרך מפלגה אחרת שבה לחובשי הכיפות, המזרחיים ושאר 'הציבורים החדשים' תהיה לפחות הגמוניה שווה עם 'הלבנים' – אשר מצידם יתבצרו אולי באיזה מפלגת "שמאל" שעשויה להיקרא שוב – העבודה. אולי מרצ. אולי ישראל הירוקה, או מי יודע איזה שם ימציאו.
אבל הליכוד – אחרי ביבי, שאם לא יחלק את ירושלים יחלק כמעט את כל השאר – כמפלגת מרכז ימנית-חילונית (ואשכנזית) – לא יתקיים יותר. בכל אופן, לא הליכוד שהכרנו. וכנראה גם ביבי, שהמציא את הליכוד מחדש אחרי ששרון הפך אותו ללא רלוונטי ב'מיינסטרים' הישראלי – אם הוא לא ינצח הפעם, הוא לא יהיה. לכן הבחירות האלה הן בשבילו ובשביל הליכוד – יותר ממה שאנחנו יודעים – הן בחירות 'להיות או לחדול'.

ואת חוק המאגר הביומטרי יש לעצור!

פורסם על ידי הצועד בנעליו In-his-shoes walker

extraterrestrial sources of knowledge

20 תגובות בנושא “הליכוד – להיות או לחדול

 1. אני לא יודע מי אתה, אבל דבר אחד בטוח, אתה גזען,

  זה לא מפתיע, אבל זה נמאס על רוב האזרחים במדינה,

  אני מניח שאתה מספיק אינטלגלטני להבין שמדובר במלחמת מעמדות

  אני גם מניח שאתה לגמרי במקרה שייך לקבוצה שניצלה את החלשים בחברה ואתה בטוח שהמדינה שייכת לאבא שלך

  לא, זאת לא שפה זולה שלי, אני רק מאמץ את שפתו של השופט חיישין, טפיל שמאלי ישראלי

  אתם כבר לא יכולים להסתיר את חמדנותכם, את האחיזה בקרנות המזבח

  הניסיון הנואל לשנות נושא ע"י פניה לשד העדתי לא יצליח

  אהבתי

   1. לא זלזלתי באינטליגנציה שלך (לא שהיא גבוהה) אז אל תעמיד פני פתי

    אהבתי

   2. וקצת יותר ברצינות:
    אחד הדברים הנפלאים בארץ הזאת הוא שמטומטמים כמוך שמצביעים ביבי שמפריט, דופק את החלשים, מתשמד ומפרק את החברה כאידיאולוגיה ובשירות העשירים, באים ומקשקשים לי על מלחמת מעמדות.

    אהבתי

   3. עזוב שטויות, אנחנו חברים…

    תגיד, גם בארץ אתם מסתובבים בלילה עם מצנפות לבנות ולפידים?… וואו…. מגניב..

    אהבתי

 2. פוסט משובח. חבל שזה שהגיב לפני לא הבין את הדברים שנכתבו.
  ניתוח משובח לנוף הפוליטי העכשווי. מקווה לקרוא עוד כאלה מתוצרתך.

  אהבתי

 3. לדברים הכתובים אין קשר למציאות. העבודה תעלם בגלל אותו גורם שאתה כל כך לא מחשיב, ושלדעתך לא תהיה לו מנהיגות זולת דרעי והדרעיזם. עדות המזרח לא שכחו ולא סלחו למפא"י-העבודה, וזו הסיבה שהנה פגר פוליטי ולכן היא תיעלם מהמפה.אשר להנהגתם של ה"מזרחיים" – אני חושש שאתה שבוי בתפיסה שחלפה מן העולם ולא מבחין, שאנחנו כבר נמצאים אחרי שלב המהפיכה. ל"מזרחיים" יש מספיק כוח להעמיד מנהיג לא רק למפלגה כמו הליכוד, אלא גם להנהגת המדינה. אתה והם עוד לא יודעים על זה, אבל הם ידעו על כך הרבה לפניך. אתהתופתע כשזה יקרה – הם לא כל כך.

  אהבתי

  1. אתה שוכח למשל את עמיר פרץ, שגרם להרבה מזרחים להצביע "עבודה". אתה הוא זה ששבוי בתפיסות ישנות. (וגם ותיקי ה"עבודה" שעברו לקדימה ברגע שהוא נבחר לראש – אין חולק על גזענותם. אחר כך הוא עשה את זה לעצמו כשנפל למלכודת הגנרלים והאדמירלים – ובכך שיחק את המזרחי הקלאסי). לא אמרתי שזה לא יכול לקרות שהמזרחים יעמידו מנהיג – אדרבא.
   אבל אני לא חושב שזה יקרה בליכוד. אולי גם לא בעבודה – אבל לפחות בה, פעם אחת, זה כבר קרה.
   בינתיים המזרחיים משחקים את התפקידים הקלאסיים שלהם – או מתבכיינים ומאשימים את האשכנזים במזג האויר, או מקבלים את כל הכיבודים ונהיים השוקולד הלבן, ולא שוכחים לרמוס בדרך קודם כל את המזרחיים האחרים.

   אהבתי

   1. יש מאמר של אורי אבנרי בגדה השמאלית
    hagada.org.il/hagada/html/modules.php?name=News&file=article&sid=6333
    ברק עובדיה – המנהיג המזרחי הראשון. אבנרי לא נכנס לשאלה מאיזה מפלגה הוא יבוא, אם תתקיים העבודה יש יותר סיכוי שזה יבוא ממנה, מאשר מהליכוד בצורתו הנוכחית.
    אבל אני חושב בגדול שהרשימות הקלאסיות-האידיאולוגיות עבר, כמו בבחירות העירוניות, (בזה אנחנו שונים מאמריקה) ומנהיג כזה צריך לרוץ ברשימה על מפלגתית שתיקרא אולי "עם לכולנו". העיקר זה שידע לפצח את הקודים החמולתיים שעומדים מאחורי כל הרשימות הקיימות, כולל מרצ.

    אהבתי

   2. הליכוד המסורתי בנוי, במסגרת ההתחייבות הקתולית למצע האידיאולוגי, שקבעה החמולה האשכנזית שהקימה אותו, על לאומנות ועל קפיטליזם, והציבור המזרחי שנאמן לו זה ציבור שדופק לעצמו פטיש בראש וביום שיבין את זה, ישנא את הליכוד בדיוק כמו שהוא שנא פעם את מפ"אי ז"ל (ועובדה שהיתה איזה התפכחות – זמנית – בבחירות הקודמות שבהן העיירות והשכונות הצביעו לעמיר פרץ). קשה לי לראות איך מנהיג חברתי – של כווולם – כולל ערבים, כולל הומואים, כולל רוסים, כולל מושמטים, כולל סמולנים שגם זה סוג של מגזר אתני – יכול לצמוח ממפלגה כזאת שיש לה מסורת של היבנות על מסרים שליליים כלפי קבוצות אוכלוסיה (לא שהאחרים לא מדירים קבוצות אוכלוסיה – כך היתה הפוליטיקה של הפרד ומשול בנויה עד היום – דבר שאובמה פרץ באמריקה ואין זה מפתיע שדרך המפלגה הדמוקרטית – והליכוד זה הרפובליקנס אם אתה לא יודע – אם כי הדמוקרטס לא קיימים – כי אין אצלנו באמת שמאל – ומי שידע לפרוץ את ההפרד ומשול אצלנו – מזרחי, רוסי, ערבי, או רומני-מרוקאי או פרסי-גרמני – העיקר שידע לעשות את זה – יעשה את ההסטוריה האובמאית אצלנו).

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: