אולימפיאדת בייג'ין

לפני שנה פחות יום כתבתי כאן פוסט שקרא להחרים את אולימפיאדת בייג'ין. הבטחתי אז הבטחה לסיים כל פוסט שלי בקריאה להחרמה זאת.
לא עמדתי בהבטחה, גם משום שראיתי שאין עם מי לדבר, וגם משום שאחרי שחשבתי על זה קצת, זכרתי שאלה שקריאה כזו יכולה להיות ממוענת אליהם, כלומר, הממסד הישראלי, לא בטוח אם הם יותר טובים מהסינים, או אם הם ראויים שאזכה אותם במצוה של החרמת האולימפיאדה.
בסך הכל מקומו של שמעון פרס ביציע הכבוד של הדבר הזה, ביחד עם ג'ורג' וו., נשיאי איראן וצפון קוריאה הולם אותו כמו נעל חדשה (?) שמתאימה לכף הרגל, שעה שהוא מייצג ממסד המעלים עין ונותן גיבוי למה שנעשה היום בשטחים ע"י הצבא והמתנחלים, וגם לדיכוי הפנימי של אזרחי ישראל (שאינם בצד הנכון של המפה הכלכלית, בעיקר), ממסד שבדיוק באותם ימים שכתבתי את מה שכתבתי, החל במסע הרדיפה הצבוע והמבחיל נגד המושמטים מכל סיבה, הנמשך עד היום בדרכים שקטות, גם אם כבר לא מדברים על זה כמו לפני שנה. מממסד כזה לא אבוא לבקש צדק.
גם מן הספורטאים הישראלים אני לא דורש שיהיו שונים מעמיתיהם בעולם הקפיטליסטי של היום, שבו כסף והצלחה יענו את הכל. הם התאמנו במשך שנים, מדוע יישארו הם בבית? מדוע יהיו צדיקים יותר מן האחרים? רק מפני שהם ישראלים? אוי באמת… ההחרמה היחידה שאני יכול לדרוש היא החרמה אישית וחברתית – למעט לצפות בשידורי האולימפיאדה, ולא להתלהב מההישגים הישראלים, אם יהיו, ש"ישימו אותנו על המפה" (שהיא לא כ"כ מכובדת). רלף קליין מת, וכך גם העידן ההוא. כדי להקל על ההחרמה הזאת, אחזור כאן שוב על עיקר הדברים שכתבתי לפני שנה:
"סין עוצרת מתנגדי משטר (ולא רק), מחזיקה אותם בלא משפט, מענה אותם, מבצעת בהם ניסויים, עבודות כפייה, מקצצת איברים.
(ואגב, סין היא גם כובשת, בטיבט).
אחד הדברים הכי קרובים שאנחנו יכולים לדמיין, כיום, במאה ה21, לעריצות הטוטאלית המושלמת.

יש עוד ארצות שמצב דיכוי זכויות האדם בהן גרוע, אולי יותר מסין (צפון קוריאה, למשל).
אבל הן לא עומדות לארח אולימפיאדה בשנה הקרובה.

ומי שמשתתף באולימפיאדה הזאת, לא רק שיתן לגיטימציה למעשים האלה.
לא רק שהוא ישתתף עם השטן בחגיגה על דמם של הטבוחים, העצורים, עקורי האיברים (ולא עומדת לזכותו גם הטענה של משתתפי אולימפיאדת ברלין 1936, שהנאצים לא התחילו עדיין במעשים הרצחניים שלהם).
לא רק שהוא ירוץ, יבעט בכדור או יקפוץ לגובה על משטחים שמהם עצמם פונו מאות אלפים בלי פיצויים ובלי חמלה (תוך חיסול מי שמחה יותר מדי).
הוא גם יוכיח שערכי זכויות האדם אינם במקום הראשון אצלו. שאין לו בעיה עם מה שסין עושה.
ומאנשים כאלה, גם אם הם טובים בספורט, אני מסרב להתלהב.
ארורה המדליה שתינתן, והיא ספוגה בדמם של נפגעי זכויות האדם בסין.
ארור גם המקבל אותה, בין אם הוא ישראלי, או יפאני, או צרפתי.
בעיני הוא מצורע."

אז אפשר להסתכל בטקס. הוא בטח יהיה מרשים.
בטח שגם יהיו תחרויות מעניינות, ואני לא דורש מאף אחד להפסיד אותן, בעיקר אם הן בענף הספורט שהוא אוהב – כדורגל, איגרוף, רכיבה על אופניים, ריצת מרתון.
אז מה המינימום שאני דורש בעצם?
שבשעה שמסתכלים, יחשוב כל אחד ולו לרגע, שהוא רואה את הדברים מנקודת מבטו של סיני, או טיבטי.
יחשוב כל אחד שהוא טיבטי, או סיני שנושל מביתו בבייג'ין, או הושלך לכלא או מחנה כפייה, ומשם הוא רואה את השידורים ברגע זה.

פורסם על ידי הצועד בנעליו In-his-shoes walker

extraterrestrial sources of knowledge

18 תגובות בנושא “אולימפיאדת בייג'ין

 1. מסכימה עם כל מילה.חבל לי שהמחאה העולמית התחילה כ"כ מאוחר, כי זאת ממש צביעות (אני לא מדברת עלייך באופן אישי, אז לא תבין אותי לא נכון ;-)).ידעו שהם עומדים לארח את המשחקים כבר לפני 8 שנים- למה לא עצרו אותם אז, ממש בהתחלה? למה לא היו גלי מחאה באותו הרגע?בתור ספורטאית לשעבר חבל לי להפסיד את האירוע הזה, אבל בתור בת אדם…

  אהבתי

 2. זו צביעות. סין היא מטרה מאוד נוחה לביקורת ושעיריזציה לעזאזל. הפרות של זכויות אדם ופגיע בחפים מפשע מתרחשים כמעט בכל מקום בעולם, בהיקף כזה או אחר. אבל כשזה קורה בסין או באפריקה או בישראל, קל מאוד ל"עולם הנאור" לתקוף אותם….

  אהבתי

 3. איזה עם חוגג את חורבנו ומפגע בעצמו?
  סין כמו ישראל, החזק דורך על החלש, אין רחמים ובוודאי שלא רעות.
   
  אבל בניגוד לחורבן האחר שיכול להשתייך לאותה קבוצה לאומית או אתנית כמוני או להיות שונה לגמרי, קיים חורבן העצמי אותו אני כואבת גם מבלי לחשוב על כל הדברים האלה.
  החורבן שבכל פעם שאני רואה חגיגות ומופעים שכאלה עם או בלי ישראלים שלוקחים בו חלק אני כואבת, וגם אם מצליחה לשכוח לפתע מספיק שאחותי הקטנה תזכיר את צמד המילים "תשעת הימים" כדי שמשהו בלב ישבר.
  באותה המידה יכולנו "לחגוג" את יום השואה.
  ואמנם מדובר בחגיגה בנושא אחר ובמקום אחר, אבל היא באותם התאריכים בדיוק בהן התחיל החורבן שממשיך איתנו עד היום, והביא עלינו את השואה ועוד כל כך הרבה צרות אחרות.
  זה חולה.
   
  ונניח לכאב הלאומי-אישי שלי ונחזור למה שכתבת כאן שנכון וכואב כל כך. העולם מעלים עין, הממסד מעלים עין, הספורטאים חושבים על ההישגים הספורטיבים שלהם ומעלימים עין, הדבר היחיד שאנחנו יכולים לעשות זה להמשיך במחאה השקטה שלנו שממילא לא תשמע ורק תגרום לנו להרגיש מעט צודקים יותר, כי מה עוד כבר אפשר לעשות?

  אהבתי

 4. גם אני עם פישר מלמעלה. לא זו בלבד שהספרדים, הצרפתים, האנגלים והפורטוגזים רצחו, טבחו ושינו את פני העולם ה"חדש" שמצאו. האמריקאים היום נוהגים בקולוניאליזם תרבותי ויתרה על כן מתערבים בנעשה בעולם בצורה צבאית ומגבילים את זכויות האדם בארצם הם לכדי גיחוך ממש.
   
  זו צביעות ממדרגה ראשונה להפיל על הסינים את כל הרעות החולות בעולם.

  אהבתי

 5. אמת לאמיתה אני הייתי מגדירה את זה ככה: כולם זוכרים איך הגרמנים והפולנים הסיטו את הוילון במטבח ולא שמו לב לרכבות של מחנות הריכוז שעוברות להם ליד הבית. כל מי שמעודד צפיה השתתפות וכיבוד האולימפיאדה הזיז הרגע את הוילון והיפנה את הגב לאנושות – תבקר אצלי בבלוג אם בא לך אני לא יכולתי להתאפק ולכתוב יפה כמוך הבודיהיסטיות שלי ברחה לי מהלב ברגע שראיתי איך פרס הלך לבקש מנשיא סין שיעזור לו לעצור את האיראנים…

  אהבתי

 6. אני לא מסכימה איתך במיוחד.
  אסור לשכוח שהאולימפידה היא אירוע ממש מיוחד לא רק בגלל בטיקסיות והחגיגיות-האולימפידה היא האירוע הבינלאומי היחיד שיש שלא מוערבת בו פוליטיקה ב-כ-ל-ל (יש רק קצת,רק הדברים הבלתי נמנעים)

  אז נכון,צריך לטפל בזכויות האנשים שסובלים שם אבל כל זה צריך להעשות מחוץ לכותלי מגרשי הספורט.האולימפדיה היא דבר נקי.והספורטאים לא קשורים למה שקורה במדינה הזאת-הם השקיעו שנים באימונים ודברים שלא קשורים עליהם באופן אישי לא צריכים להפריע להם להתחרות בכבוד ובפאר.

  אני חושבת שכל הזרקורים על סין כרגע זאת הזדמניות מצוינת לבדוק מה באמת קורה שם ולתקן-אבל לאולימפדיה אין קשר לזה בכלל והמילים "טיבת" ו-"זכויות אדם" לא צריכות לבוא בשום פנים ואופן באותו משפט עם המילה "אולימפיידה" ו"ספורט".

  אהבתי

 7. אולימפידה היא אומנם מאורע ספורטיבי טהור, אולם עלי לחלוק על הדעה שהיא לא מקושרת למצב הפוליטי. הכבוד שבהארחת האולימפיאדה עצמה ניתן מתוך מניעים פוליטים תעשייתיים – הרי איזה סיבה יש לארצות העולם לתת את הכבוד למדינה ’נחותה תרבותית’ כמו סין, אלמלא מתנה זו היתה קשורה על דרך המקרה ליחסים טובים עם מדינת כוח עבודה זול שהקנה לה כוח עצום על התעשייה העולמית?
  אבל כמובן שלא מסתכלים על זה. זה לא נוח, לא נותן הנאה כמו הטקס המרהיב והתחרויות המרתקות. איש איש וחשבון הנפש שלו.
  באופן אישי אני התיישבתי לראות את טקס הפתיחה, ופתאום חשבתי על המצב בסין… בעולם כולו… והלכתי לחדר שלי.
  לא נורא. תהיה עוד אחת עוד 4 שנים.

  אהבתי

 8. די להיות שמאלני יפה נפש, לא כל כך אכפת לי ממה שסין עושה, אכפת לי מהאולימפיאדה, שהיא חגיגה של ספורט טהור, וה מה שאני רוצה לראות. די לנסות להיות יפה נפש, כי זה לא שהעולם מושלם ורק לסין מגיע נו נו נו, כי גם בעזה, הממשל כביכול, גם בעד להפר זכויות אדם וכו’. זה שהאולימפיאדה היא אירוע אקטואלי, לא נותן לך לגיטמציה לקפו על סין, מה עם רוסיה וגאורגיה? שממש ברגעים אלו נלחמות בגלל אזור קטן ואלפים נהרגים כל שנייה שעוברת?.
  במקום לנסות לשנות את העולם כולו, בואו נתחיל בקטן, אפשר לדוגמה להפגין בשביל להחזיר את גלעד שליט, בשבילי, זה טיפה יותר חשוב מהפשעים של סין.
  מפריעה לך התנהגות הממשל בסין?, לך תתקשר לאימא שלהם שתעשה נו נו נו, אל תפיל את התסכול שלך על האולימפיאדה, כי לכל עם יש היסטוריה של פשיעות ורציחות, סין יוצרים את ההיסטוריה הזו עכשיו.

  אהבתי

 9. למה שאני ינסה לראות את האולימפידה מנקודת מבט של טיבטי או סיני או גרוזיני?
  כדי להיזדהות?
  כדי לחוש אמפטיה כלפי המעצמה הגדולה ביותר בעולם?
  אז יש סיני אחד פחות , אוי ואבוי .
  בסך הכל, כל האנשים שנרצחים , הם אנשים שבוחרים לגור בסין ולחיות במשטר הזה.
  אני יזכיר לך, שלפני לא כל-כך הרבה זמן , חווינו אנו היהודים , אסון גדול יותר , אכזרי יותר,
  ועד עכשיו לא ראיתי שום סיני שחש אמפטיה כלפינו,
  אז שיהיה להם בכיף.
  ואגב? הזיקוקים, היו קטלניים.

  Cynic.

  אהבתי

  1. ברור, כל אסון שאנחנו, היהודים, חווינו תמיד יהיה "גדול יותר, אכזרי יותר".
   אין שום קשר בין מה שאת/ה אומר/ת למה שקורה ומה שאנשים פה מנסים למחות נגדו. המפלגה הקומוניסטית שעומדת בראש השלטון בסין מוציאה איברים לאנשים שבסה"כ עשו את מה שהם מאמינים בו, ורודפת אותם בצורות שונות ומשונות, ובנוסף לעריצות הפנימית שהיא מנהלת, היא כובשת שטחים שלמים בטיבט ומכחישה זאת בכל תוקף.
    
   ובלי קשר, בבקשה תשתדל/י לא לדחות יהודים מסכנים לכל מקום בו מנסים להגן ולמחות לטובת עם נרדף אחר.

   אהבתי

  2. איזו נק’ מבט אגוצנטרית, זה לא יאומן.
   לא כל מה שהיהודים עוברים הוא בהכרח קשה יותר, ומה שקורה כרגע בסין זו בפירוש שואה.

   אהבתי

 10. שטויות, העולם מפולג מדי מסיבות פוליטיות ואחרות בשביל ליצור חרם משמעותי שאשכרה ישפיע איכשהו על הסינים (שלא נראה לי שבמילא שמים ז*ן על מה שהעולם חושב עליהם). חוץ מזה נזכרת להחרים את האולימפידה לפני שנה?! איפה היית לפני 4 שנים כשהתחילו רק לפנות את האנשים ההם מאיפה שהיום האצטדיון? בשלב כזה זה כבר מאוחר ואין מה לעשות וחרם לא עוזר לאף אחד. להפך – זה היה גורם למשבר כלכלי (חור תקציבי במדינה) מה שהיה גורם לממשלה שלהם להטיל גזרות שהיו עוד יותר פוגעות בעם האדיר שם.
  פגיעה בזכויות אדם – תלוי למה ואיפה. לפעמים זה מוצדק ולפעמים לא. כל מקרה לגופו.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: