חוק הגנה ופיצוי למושמטים (2) – העצומה

שימו לב – נפתחה עצומה באתר חדש

מושמטי צה"ל הם מלש"בים בעבר ובהווה שלא התאימו לשירות בצה"ל, והסיבות הן רבות ומגוונות: בין אם מסיבות בריאותיות, בין אם מסיבות של חוסר התאמה אישית למערכת ובין אם מתוך אי התאמה לצרכים ולאסטרטגיות הגיוס של צה"ל, ולפיכך שוחררו כולם על פי חוק, בין אם לא שירתו בכלל ובין אם לאחר תקופה מסויימת של שירות, חלקם לאחר שכושרם לשרת נפגע במהלך השירות.

למרות שכל מושמטי צה"ל שוחררו על ידי הצבא על פי חוק, דבקו בהם סטיגמות של מתחזים ורמאים שהפרו את החוק ואף בוגדים ("משתמטים"), או סטיגמות כוללניות המטילות בהם אי-יציבות נפשית.

עקב סטיגמות אלה נגרם נזק לחייהם המקצועיים והחברתיים של מושמטים בכל הרמות. הם התקשו למצוא עבודה בכלל או עבודה ברמה ההולמת ליכולתם וכישוריהם, ונערמו עליהם קשיים בהשגת רשיון נהיגה. הצבא גם לא הכיר במושמטים שכושרם נפגע במהלך השירות כנפגעים על ידו. המדינה גם אינה עושה דבר כדי להגן על מושמטים ועל שמם הטוב מפני הסטיגמה החברתית המוטלת עליהם, שהיא למעשה הכפשה החוזרת ונשנית מדי יום), ומפני גורמים פוליטיים ואחרים, שמנצלים את הדעה הקדומה כלפי מושמטים כדי ללבות את האש נגדם (כפי שראינו לאחרונה במדיניות ההסתה שניהלו האלוף שטרן ופוליטיקאים כנגד המושמטים, והקריאות של מנהלים בכירים כמו אגסי מ"אדובי" שלא להעסיקם, והצעות חוק של פגיעה בזכויות האדם המועלות נגדם בכנסת), וזאת למרות שהמדינה כגוף שהשמיט אותם באמצעות הצבא, נושאת באחריות למצבם.

אין צורך לומר שדימויים העצמי ובטחונם העצמי, האישי והחברתי של מושמטים רבים נפגע ומצב זה הופך אותם לקורבנות פוטנציאליים לניצול מכל הסוגים, היות והתחושה המוחדרת בהם היא שהם "לא מספיק" משהו, לא מספיק נאמנים, לא מספיק כשירים, לא "כמו כולם", וכו', והדבר מערער את סיכוייהם לחיות בחברתנו כבני אדם בעלי כבוד.

חוק הגנה ופיצוי למושמטי צה"ל אשר לחקיקתו קוראים הח"מ, מבקש לשנות מצב זה, ולהלן עיקריו:

מדינת ישראל תכריז בזאת כדלהלן:

1. מדינת ישראל מכירה באחריותה לנזקים שנגרמו למושמטי צה"ל הן ברמה המקצועית והכלכלית, והן ברמה האישית והחברתית – הן בנזקים שנגרמו למושמטים באקט החד פעמי של השמטתם או בתהליך שגרם להשמטתם, והן בנזקים המצטברים, הכלכליים, החברתיים והנפשיים, שנגרמו להם במהלך חייהם ועשויים עוד להיגרם.

ב. מדינת ישראל תגן על מושמטי צה"ל מפני הסתה והכפשה באמצעות

1. תיקון חוק לשון הרע והחוק נגד הסתה בהתאמה, על פיו:

1.1: כל המייחס למושמטים, באופן כוללני או פרטני "השתמטות" (שפירושה עבירה על החוק), מבלי שבידו ראייה לכך, עובר על חוק לשון הרע וייענש בהתאם עפ"י הקבוע בחוק.

1.2: כל המציע לשלול ממושמטי צה"ל זכויות אזרחיות, דינו כדין מסית וייענש בהתאם עפ"י הקבוע בחוק נגד הסתה.

2. הגברת האכיפה של חוק חופש העיסוק האוסר על אפליה כנגד מושמטי צבא, והחמרת הענישה כלפי מעסיקים המפלים לרעה מושמטים, וכן תוחמר הענישה על הפוגעים במושמטים במידה שהם עוברים על החוקים להגנת מוגבלים נכים ומוגבלים.

3. הסברה וחינוך הציבור לדעת שהתפיסה לפיה הצבא מהווה מדד יחיד לערכו של אדם היא תפיסה מוטעית.

ג. מדינת ישראל תפצה את מושמטי צה"ל באופן רטרואקטיבי בשתי רמות:

1. ברמת הנזיקין שנגרמו כתוצאה מאקט ההשמטה החד-פעמי יפוצו מושמטי צה"ל עבור ימי עבודה חסרים, הוצאות מיוחדות שנגרמו בחיפוש עבודה, והשלמת הפער בין משכורת שקיבלו בפועל (אם קיבלו) לבין משכורות שיכלו לקבל בהתאם לכישוריהם, לולא מנעה מהם הסטיגמה פרנסה ברמה הולמת. כמו כן יפוצו מושמטי צה"ל על הוצאות שהיו להם תוך נסיון לשקם את כבודם האישי ובטחונם העצמי בשל הסטיגמה שהוטלה עליהם,כגון הוצאות לטיפול פסיכולוגי וכד', וכן הוצאות על חיפוש עבודה.

2. מושמטים שהשמטתם נגרמה כתוצאה מפגיעה במהלך השירות (סדיר או מילואים) אשר פגמה בכשירותם הבריאותית, יפוצו באופן זהה.

(תודה לאי"א על הייעוץ).ומעניין לעניין באותו עניין: עפ"י גירסת יהושע בריינר ממערכת וואלה, שנראית לי אמינה יותר מגרסאות אחרות שקראתם, מעצם העובדה שהכותב נכח במקום האירוע אך לא רק, שלמה וישינסקי יוצא אַלים, וגם קטן, וכמוהו אלי בן שם, יו"ר יד לבנים, והנאציזם כבר כאן.

פורסם על ידי הצועד בנעליו In-his-shoes walker

extraterrestrial sources of knowledge

12 תגובות בנושא “חוק הגנה ופיצוי למושמטים (2) – העצומה

 1. ,אני, גיל, לא יכול לסבול את העובדה שלא כולם אוהבים אותנו, לא כולם רוקדים לפי החליל שלנו, ויש אנשים שיש להם תפיסות שונות משלנו בענייני צבא, מדינה, ועוד.
  אני, גיל, מרגיש עלבון אישי מן העובדה שאנשים אלה לא מושיטים את הלחי השניה ולא מרכינים את הראש בשעה שאנחנו מתכננים לפגוע בזכויות האדם והאזרח שלהם, וממשיכים בהסתה נגדם.
  אני, גיל, רוצה לציין בשם כל חברי, שנוח לנו ואין לנו כל בעיה עם דיבורים אלימים של חברי הפורום שלנו, שעה שהם קוראים לאלה שחושבים אחרת מהם "נאצים", "סמרטוטים" ומציעים להם להתאבד. אין לנו בעיה עם חברנו שמשבח נאומים של היטלר, אין לנו בעיה עם חברנו שחושב שיש כאן יותר מדי דמוקרטיה (וגם אנחנו חושבים כך).
  בדיוק כמו שאין לי בעיה עם אלימות הננקטת באופן פיזי כלפי כל מי שמעז למחות נגדינו.
  אין לנו בעיה עם אלימות בכלל, כל עוד היא באה מן הצד הנכון.

  ומכיוון שאנחנו, חברי "הפורום לשוויון" מאד נעלבים מזה שיש עדיין דמוקרטיה, מזה שלא כולם אוהבים אותנו ומסכימים איתנו, מזה שכנגד התוקפנות המגובה באנשים וגופים עם אמצעים רבים שאנחנו נוקטים, משיבים מתקפה, ומכיוון ש

  אהבתי

  1. אני מודה שאנחנו לא יכולים להתמודד איתם מילולית (ולכן אנחנו מעדיפים התמודדות פיסית), אני מבקש מהגננת לנעול את הפורום בפני ה"הזויים" האלה שמרגיזים ומעליבים אותנו, אחרת אנחנו נבכה ונשבור ונרביץ, כמו שהוכחנו שאנחנו יודעים, בכנס של יום חמישי.

   (מלים אחרות למה שאמר גיל מאתר הניאו, מועתק כאן כתעודת ביטוח למקרה מחיקה)

   אהבתי

 2. מסכים איתך לחלוטין ומצטרף.

  העצומה יצאה אצלי הפוכה, כך שלא יכולתי לחתום, אבל אם תפרסמה באתר סביר ויעיל יותר מבחינה טכנית, אשמח להצטרף.

  אם תארגן החתמה, אנא הודע לי.

  אהבתי

 3. בעידן הקופי פייסט, אני ממליץ שתשנה את הניסוח ותחליף את כל ראשי התיבות בביטויים המלאים – זה יקל את הקריאה.

  ובדרך כלל אני לא נוהג לחתום על עצומות אינטרנטיות, אבל הפעם אחרוג ממנהגי. ואף אצייץ.

  בהצלחה!

  אהבתי

 4. אני שוקל להעביר את העצומה לפורמט אחר, כלומר להתחיל אותה מחדש. (הפוסט הזה הוא מלפני יותר משלוש שנים). אני לא חושב שיש בעיה עם הראשי תיבות – אנשים מבינים מה זה מלש"ב. (לא ראיתי עוד ראשי תיבות).

  אהבתי

  1. אכן, שם יש הרבה ראשי תיבות (הסתכלתי על הפוסט). אני לא יודע אם אני יכול להיכנס לשם עכשיו, אנסה, אולי שמורה אצלי עוד באיזה מקום הססמה. אני זוכר שהם הגבילו במקום ובגלל זה השתמשתי בראשי תיבות, וחשבתי להתחיל שוב באתר עצומה, שלא היה אז, שמאפשר יותר מרחב.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: