חוק הגנה ופיצוי למושמטים (1)

את הקריאה הזאת פרסמתי במספר פורומים וגם שלחתי במייל לבלוגרים, למכרי ומודעי. זוהי רק ראשיתה של עצומה שאני מנסח, וגם אותה אני מקוה בעה"ח לפרסם כאן בימים הקרובים.
זה חשוב במיוחד לנוכח כנס של תנועה ניאו-נאצית ישראלית חדשה שיתקיים בעוד יומיים במלון מפואר אחד בתל אביב, שתרם להם את אחד מאולמותיו, הנקרא על שם בירת ספרד, של תקופת פרנקו מן הסתם.

איריס יער-אדלבאום התייחסה לקריאה שלי בבלוגה וגם הוסיפה דברים שחשובים שיירשמו:
"הפוטנציאל לניצול שגלום ביצירת מושמטים, המסתובבים במשך שנים עם תחושה שהם "לא מספיק" משהו, לא מספיק נאמנים, לא מספיק כשירים, לא "כמו כולם" והופכים לקורבנות. הגיע הזמן לאמר שהגיוס לצה"ל הוא קונסנסואלי וידוע שהוא יוצר מסלול קידום בחיים ובמישור הכלכלי בעיקר. המצג, כאילו מדובר ב"הקרבה" אינו נכון מזמן, כאשר החברה בנויה סביב התעשיות הבטחוניות וההיי טק. גם קודם היה מתאם גבוה מאד בין לוחמים ובין מבוססים, הן ברמת הפרט והן כקולקטיבים (קיבוצים וכולי). גם עכשיו, בתי ספר למשל מדורגים בהתאם למספר "הלוחמים" שהם מייצרים, ומתוגמלים בהתאם.

הבניית הזהות סביב הכישור הקרבי פוגעת בכמה ציבורים שלא כדין. ראשון, ציבור הנשים הישראלי. שני, כל יתר האנשים שיש להם כישורים נפלאים אחרים. אני מהססת אם לשבח את רפאל איתן (רפול), כיון שבאופן כללי הוא מייצג ערכים שאיני תומכת בהם, אך בעניין אחד הוא עשה דבר חריג (שאין לו המשך) וזה "נערי רפול" או למעשה ההבנה שצה"ל בישראל אינו צבא אלא כרטיס כניסה לחברה, ולכן אין שום סיבה שצה"ל יתנער מאחריותו למתגייסים שקופחו בשנות חייהם הראשונות. אחת משתיים, או שמסירים את הקרביות מראש סולם הערכים הרצויים להנדסת האנוש, או, במקרה שזה לא מסתייע, יש לפצות את מי שאינו מצוייד בכישורים הנדרשים, ולשדרג את כרטיס הכניסה שלו או שלה, לחברה הישראלית.

ההצגה כאילו מי שאינו טייס או לוחם סיירת, הוא "פגום" בסיסית, או מוסרית (לא רוצה הוא בן דוד של לא יכול) היא החלטה מעמדית, כלכלית המשרתת קבוצה שרירותית בעם שמרוויחה מההסדר ללא הצדקה. הצבא, כבודו במקומו מונח, אינו תחליף למדינה ואינו מדד לראיות של בני אדם. MERIT

ודאי שאין הכשר להתעלל, לנצל ולמרר את החיים של מי שאינו כשיר, על פי חוק וכדין, לשרת בצבא כלשהו. הסיבות והטעמים לאי כשירות הן מגונות ורבות, החל מסיבות רפואיות, ועד לאי התאמה אישיותית. אם ישראל מכריזה שאין בה מקום אלא לאנשים מסוג מסויים עליה לארגן חלופה אנושית והולמת לנותרים, בשם העקרון של "מדינה יהודית" ודמוקרטית כמובן. כלומר, אם אינה מסוגלת להוות מקלט לסוג אנשים מסויים, עליה ליטול אחריות על כך ולא להטיל אותה עליהם בדרך לא דרך או להפוך אותם לשק אגרוף או שכבה מנוצלת ואזרחים סוג ג'.

אם ישראל החליטה שעדיף לה ליצר אלעזר שטרנים, ולהפקיר את מי שאינו הולם את חזונו על היהודי החדש, עליה לדאוג לאותם אנשים, על חשבונה ובצורה גלויה. בצעד ראשון יש לפרסם ולהעלות לדיון את כללי המיון בגיוס, את המבחנים, ואת השקלולים והאופן שבו מתוייגים ומדורגים מלש"בים."

היא גם הוסיפה שמתחת לשטח בוערות כמה תביעות ויוזמות דומות, "לאו דוקא מן האגף השמאלי-פציפיסטי אלא אנשים שבאו מתוך מוטיבציה תמימה לשרת את המדינה, ונגרסו במכונת "אי ההתאמה" או הרדיפה על רקע סוציו אקונומי."

אז לנו בטח לא יתרמו כל כך מהר אולם, אם בכלל, אבל גם אנחנו כאן, ולא הולכים, בינתיים, לשום מקום וחייבים להיאבק נגד הרשעים.
עדכונים נוספים יגיעו.

ולפעמים, השמטה בפרופיל 21 גם הורגת

ואגב, לחבר'ה מהאתר הניאו-נאצי שנכנסים לכאן – הנה תזכורת קלה ממה התפעל לפני פחות מחודש חברכם פיני (זה שקישר לכאן) ואף אחד מכם עוד לא הסתייג ולא העיר לו.
מוקדש במיוחד להוא שמדבר איתי על Newspeak:

פורסם על ידי הצועד בנעליו In-his-shoes walker

extraterrestrial sources of knowledge

37 תגובות בנושא “חוק הגנה ופיצוי למושמטים (1)

 1. רעיון נכון ומתאים לתקופה שבה אנו חיים.
  מכיוון שברור שהפיצוי יעלה כסף רב, מציע כי המקור יהיה על ידי מסוי המשרתים בצה"ל, בצורה פרוגרסיבית. מי שמשרת בעורף, ונהנה פחות ישלם פחות וזה שמשרת ביחידה קרבית, סיירת, או טייס-ישלם יותר. עבור התענוג שבשרות המדינה וסיכון החיים יש לשלם, והרבה!

  אהבתי

  1. אתה צריך להודות שלהם יש יותר כסף, ולפי השיטות שכל האגסים למיניהם מציעים, יהיה להם עוד הרבה יותר.
   ואז – הם יהיו מוכרחים לפצות את המושמטים שמצבם יורע כלכלית עד שיפלו לנטל על החברה.

   אהבתי

 2. אהבתי את מה שכתבת אם אתה הולך לתבוע או להציע חוק כזה אני אשמח אחרי מה שהצבא גרם לי

  אהבתי

 3. עדיין לא הבנתי אתם מבקשים כסף על זה שלא תרמתם למדינה 3שנים מחייכם…זה נירא לי אבסורדי וחוצפני כלפי החברה שלנו שרובה מתגייסת ושומרת על המדינה

  אהבתי

  1. ארדי כפרה על כל המשרתים באמת.
   אבל זה לא שאני ורבים וטובים כמותי "משתמטים" ואומרים "זין על המדינה וזין על הערכים וזין על כל דבר שקשור" אני לדוגמא משוחרר (לפי מה שרשום לי בתעודת הפטור) בגלל בעיות מטאבוליטיות למרות שאין לי כאלה, הבעיה היחידה שיש לי היא חוסר בהורמנים ומה לעשות שספורט מאומץ ייגרום להפרת האיזון בגוף שלי, ואנחנו מדברים על איזון בהורמונים, אני לוקח כדורים יום יום בשביל האיזון הזה ואם אני רוצה ילדים בחיים שלי (וברור שאני רוצה) אני חייב לקחת אותם עד היום בו אני לא ארצה(דהיינו שכנראה עד גיל 50 ככה, והיום אני בן 18) .
   וכן, אני חושב שהדרישה לקבל פיצוי היא הולמת וראוייה, בדיוק בגלל אנשים שחושבים כמוך, זה לא שאנחנו לא רוצים, אז ייתנו לאנשים כמוני (לפחות) פטור מטירונות, אני לא חושב שבשביל להיות חייל כפתורים, או יושב בלשכת גיוס צריך מאמצים כלשהם, ואני חושב שלהיות ג’ובניק תקוע, כל אחד עם כל בעיה יכול!
   ולמען האמת אני מתחיל תהליך התנדבות כאשר מחר אני אמור לגשת לקצין רפואה ראשי שיקבע את גורלי (תרתי משמע)-
   ככה שארקשקה, להבא, חשוב טיפה ותחסוך התלהמות מיותרת.
   תו

   אהבתי

 4. עכשיו גם ברור לכולם מדוע הצבא פלט אותך.

  נא לא לשכוח לקחת את הכדורים בבוקר אחרת מצבך רק ילך ויחמיר.

  אהבתי

  1. לחייל האמיץ שוויג,
   "פרופיל 21" מחולק לשתי קטגוריות -ביראותי ונפשי-
   את הנפשי רק קב"ן ופסיכיאטר (שים לב! לא פסיכולוג)
   ועם פטור מסוג כזה אתה די דופק את עצמך אם אתה מוציא אותו בשביל להשתמט ובשביל "לדפוק ת’מערכת" כי אתה לא יכול להוציא רשיון, ובשביל לתקן פרופיל צריך המון כסף, והמון מאמץ ואז אתה די שם את עצמך אזרח סוג ב’ בדעת הרוב.
   הכדורים האלה שאתה מדבר עליהם, הם אצל רובנו לא כדורים לבנים, כחולים, אדומים, וכו’
   שנועדו לשמור על בריאות הנפש, על המוח שלנו, אצלי הם הפתרון לכך שיהיו לי ילדים!
   אבל ת’יודע מה- ההגדרה הטובה למשתמט היא כל אודם "דתיים" פקטיביים שמוציאים פטור בגלל האמונה שלהם, בגלל שהם עובדים ת’שם , ובתכל"ס מדובר בהרבה מאוד מקרים בסתם אזרחים כמוך וכמוני, שמעדיפים לעבוד, ללמוד, ולא לדפוק 3 שנים בחיים שלהם ועוד 30 שנה מילואים.

   אז תשרת היכן שתשרת אני באופן אישי מצדיע לך!

   חג שמח, יומעולה!

   אהבתי

  2. כבר הבנו שזה סוג התגובות האוטומטיות שמלמדים אתכם לענות בתור לוחמים.
   איזה גאונות. לא מוצאים חן בעיניך הדברים של מישהו, אתה אומר לו "קח כדור".
   לך ושכמותך שום כדור כבר לא יעזור.

   אהבתי

   1. כדורים פה וכדורים שם. הדרך היחידה שהם יודעים להתמודד בה עם בעיות היא לתת כדורים.

    אהבתי

 5. גם מי ששוחרר משירות חובה יכול להתנדב, ככה שאין שום סיבה לא לשרת בצה"ל אלא אם כן המצב באמת מאוד קשה (ובמקרה שכזה אי גיוס לצה"ל זו בעיה מאוד מאוד שולית). לשלם פיצויים לחבר’ה שלא התגייסו ובמקום לטחון שלוש שנים בשטחים הלכו ללמוד באוניברסיטה זה אבסורדי ולא הוגן כלפי מי שכן שירת. חוץ מזה, היתרון שיש ליוצאי יחידות קרביות בקבלה לעבודה זה בעיקר לשמירה בתחנה המרכזית ועבודות דומות. אל תנסו לצייר את מי שסיים שירות קרבי כמישהו שדרכו להיי-טק ולעבודות של 30 אלף בחודש סלולה, ואילו מי שלא שירת הוא המסכן שצריך להיאבק בשביל למצוא את מקומו בשוק העבודה (המצב הוא הפוך בדרך כלל).

  אהבתי

  1. אפרות ההתנדבות נתונה לכולם ובזה אני מסכים איתך ב100% שאפשר להתנדב- וברוב המקרים למתנדבים יש חיים יותר קלים בצבא.

   אבל יש מקרים בהם הצבא,המערכת לא מאפשרת לך להתנדב וזה מגיע (ואין לתפוס אותי במילה) לבגצי"ם.

   אמר לי מישהו פעם שבשביל להגיש ערער על פרופיל צריך המון מסמכים, עו"ד אחד או שניים, ולא מעט כאב ראש וכסף- בעיה אצל רובנו (רוב האזרחים שמבקשים להגיש ערער על פרופיל ולאו דווקא "משתמטים" או "מושמטים")

   בשורה התחתונה, אני תומך בגישה שלך, שאפשר להתנדב, בדיוק מה שאני עושה.

   שיהיה לך ולכולנו- חג שמח ושנה טובה!

   אהבתי

  2. אני מכליל בהתייחסות שלי את מושמטי העבר, כששירות לאומי לא היה נגיש לכל אחד. והמצב בשוק העבודה היה מאד לרעת המושמטים לפחות עד אמצע שנות ה90, ו"בזכות" כל מיני פוליטיקאים ואנשים רעים אחרים, המצב עלול לחזור לקדמותו ואני רוצה להקדים תרופה למכה.

   אהבתי

 6. אני מסכים עם חלק ממה שהצגת.
  אכן, זהו הגוף הצבאי שבוחר "לפטור" עצמו מאנשים שטיפול בהם בתוך המערכת יגזול משאבים רבים מדי; ועל כן, הצבא, הוא הוא, בראש ובראשונה אחראי ללגיטמציה של ההשתמטות. אבל נשים זאת בצד; בסופו של דבר, השתמטות היא תופעה מכוערת, התופסת תאוצה ויש לטפל בה במהירות ובנחישות. ישראל היא מדינת חוק, ואת החוק יש לכבד. אם ההשתמטות לא הייתה הופכת לתופעה חברתית נפוצה, אולי לא היה צורך לנקוט בצעדים כל כך קיצוניים כנגדה. אנשים כמוך לא צריכים להתאונן ולהתלונן, אלא לקום ולעשות, הווה אומר: להלחם באנשים שתופסים טרמפ על משתמטים לגיטמיים (ויש המון), ואז, ורק אז, היית מקבל את הזכות לפנות למדינה בקובלנות ודרישות.

  אהבתי

  1. קודם כל – אין משתמטים, מהסיבה שכולם – חוץ מעריקים שיושבים בכלא – משוחררים על פי חוק. אם הצבא ישפר את דרכי האבחון שלו וישחרר פחות (אך יחד עם זאת יהיה קשוב יותר לצרכי המלש"ב/החייל הפשוט), הוא לא יצטרך לזרוק את התיק לפתחה של החברה שמפילה אותו על המושמטים כולם.

   אהבתי

 7. אפס,

  של נעליך בפני אלו ששרתו ומשרתים !!!

  זכויות אתה דורש ?!!!

  ה"פגיעה"בך היא כאין וכאפס לעומת אי השיוויון והנטל שנופל על מעטי המעט שכן משרתים ובודאי בקרבי.

  מוזמן להגר לארץ אחרת בלי גיוס חובה ולהנות שם מזכויות האזרח עד שבוקר אחד תתעורר לאבן בחלון ו/או בביכ"נ השכונתי ומישהו יקרא לך לא משתמט אלא יהודון !!!

  אלון.

  אהבתי

  1. יש המון כבוד לכל אלה שמשרתים!
   ואני מצדיע להם אחד אחד אחת אחת!

   אני אומנם לא חלמתי ולא הייתי "עם רעל" ללכת לקרבי אבל בהחלט חלמתי על האפשרות למות בשביל המדינה שלי, אבל מה לעשות המדינה "עשתה לי ת’מוות" בכך שלקחה ממני את ה"זכות" לשרת.

   אני באופן אישי לא נכנסתי "לעולם של הגדולים" כי אני תלמיד תיכון, אבל אני יודע ושמעתי המון סיפורים כאלה ואחרים אודות מושמטים- והחיים שמחקים לי אלמלא אני אדנדב, הם ממש לא זוהרים.

   חג שמח ושנה טובה לך ולכל החבר’ה בפלוגה!

   אהבתי

  2. בינתיים את האבנים אני חוטף מאנשים כמוך שאמנם לא קוראים לי "יהודון" אלא "משתמט" והרוח לא שונה בהרבה.

   ומי אתה שתגיד לי לחיות או לא לחיות כאן, ערס ברשיון שחושב שבגלל שהוא עם רובה הוא שווה יותר ממני?

   אני מושמט והפיצויים מדברים על דברים שאנשים כמוך גורמים ויכולים לגרום.

   אבל האמת היא שאולי גם לך מגיע פיצוי, על הטמטום ושטיפת המוח שבו מילאו אותך. ואתה לא לבד.

   אהבתי

 8. אתה יודע מה? אני לא יודע מה הסיפור שלך, אבל נגיד ואתה פטור מהצבא הכי חוקי שקיים, מה לעשות שבאמת רצית לשרת ולא נתנו לך, נגיד יש חתך ציבור מסויים כמוך שבאמת מגיעות להם זכויות כמו שציינתה, סבבה אין עם זה בעיה, קבלו פיצויים רטרואקטיבי מה שבא לך.
  אבל אל תשכח שגם קיימים אלה שתופסים על זה טרמפ, ואם יביאו לאלה שמגיע להם פיצויים, יצטרכו גם להביא לאלה שלא מגיע, וזאת תהיה עוד סיבה להשתמטות.

  אהבתי

  1. צודק ב100%
   אני חושב שצריך להכניס סעיף לרעיון הזה שאומר שצריך להוכיח את דבר הבעיה שישאין לך.

   ראיות רפואיות קשה מאוד לזייף, וברוב המקרים זה לא עניין של כמה ג’ביות ושיטת ה"סמוך" הישראלי לא כ"כ עובדת כאן.

   בשורה התחתונה, אכן בעייה שצריך לפתור.

   חג שמח שנה טובה!

   אהבתי

  2. הצבא יכול לאבחן את מי שתופס טרמפ.
   אבל מצבא כזה אטום שמתעלם ממי שמתגלה אצלו בסוף דלקת קרום המוח, וכשזה מתגלה מאבחן אותו כחולה נפש ושולח אותו למות בבית – כמו מקרה החייל שראיתי היום – אני לא מצפה ליכולת אבחנה.
   ובכל מקרה, אל תפילו את התיק על המושמטים האמיתיים. זאת בעיה של צה"ל והוא צריך לפטור אותה. אין לי תשובה איך.

   אהבתי

 9. חוצפה.
  אני רואה את הקבתם של המשתמטים בבית הקברות כל יום זיכרון.
  מי שהצבע פטר אותו משירות והתעקב או שצבא קיבלו או שהוא הלך והתנדב במדא /בתי חלים/ בתי אבות/ משטרה
  אז אל תציגו עצמכם במסכנים, אגב החקלאות משוואת לידיים עובדות, אז אפשר לפנות לתנועת המושבים/קיבוצים ולתרום שם את חלקכם, אבל הבה ניראה אותכם מתמידם בכך 3 שנים… בהצלחה, ושלא תעיזו לדרוש זכויות לא לכם,
  להזכירכם את מעשה שאול שהציל את אנשי יבש גלעד מכניעה.

  אהבתי

 10. תשמע…אני קיבלתי פטור מצה"ל מסיבות בריאותיות.

  אבל ואבל גדול…אני רציתי לשרת בצה"ל ולכן אני מתנדב עכשיו…

  אני מסמכים איתך רק בעניין אחד, את אלו שקיבלו פטור מצה"ל מסיבות בריאותיות ולא אישרו להם את ההתנדבות בגלל מצבם החמור.

  הדברים שאני לא מסכים איתך, והדברים שכן צריך לעשות הם:

  1)אין דבר כזה מושמטים מסיבות פוליטיות! אתה לא רוצה לשרת בצה"ל מסיבות פוליטיות לך לכלא במקום, נקודה!

  2)כן צריך להמשיך בקו שאומר " משתמט לא ישראלי!"
  כיוון שאני מכיר הרבה מאוד צעירים שאומרים..בשביל מה אני עכשיו צריך את צה"ל על הראש אני ילך לעבוד..צריך להעיף אותם מהחברה!

  אהבתי

  1. מסכים עם 2 הבעיות שהצגת!
   אבל לכנות אותם "לא ישראלים" זה לא הכי נכון שבעולם, אבל הכוונה בהחלט ברורה!

   חג שמח!

   אהבתי

 11. בטהובן היה מוחרם, שטרן ושטרמייסר היו שורפים את הדיסקים שלו
  כי בגלל חירשות, לא היו מקבלים אותו לצבא.
  ואן גוך היה מקבל פרופיל 21 נפשי על סעיף ’אוזן’.
  לביאליק היה סעיף צפרירים (קיבעון ילדות).
  למוצארט היה אופי ילדותי.
  לדייויד בואי היו הזיות על חייזרים.
  הוקינג לא היה מגוייס בגלל ניוון שרירים, וזה לא היה מפריע לשטרן ושטרמייסר לשרוף את ספריו – הם עוד מסוגלים לזה.
  איינשטיין היה פציפיסט, ולכן לא רצוי שחיילינו יכירו את תורת היחסות.

  וזאת רשימה חלקית.
  צריך ללמד את חיילינו אך ורק חמשירים של רפול, ולשלוח את שטרן ושטרמייסר לביצועם, בליווי חיילת מתחנחנת, להופיע בפני חיילים.
  ככה נפגין פטריוטיות למופת.

  אהבתי

 12. כנראה שאנחנו חוזרים ל 1984 (הספר). זהו ניוספיק במיטבו. הקוראים לשירות ולסולידריות הם "ניאו-נאצים" – והמשתמטים הם "מושמטים" הזכאים לפיצוי. האמת – זה פשוט מדהים. מחר ודאי השמש תזרח במערב ותשקע במזרח בבלוג הזה.

  אהבתי

  1. יפה שאתה מדבר איתי על ניוספיק, כי אלה בדיוק השיטות של מי שלמשל ממלכד אנשים למצב שבו או שהם נקראים חולי נפש או שהם משתמטים, כאילו אין אפשרויות אחרות.
   חייל אחד היום שילם על זה בחייו (עוד מעט אני אצרף קישור, אם אמצא, למה שראיתי היום בחדשות 6 בערוץ 2).

   אלה גם השיטות שבהן אתם הופכים את כל מי שאינו בצבא ל"משתמט".

   אהבתי

 13. אולי פיספסתי משהו,
  האם החלק האחרון הינו תרגום ועריכה של נאום של אותו א’ שיקלגרובר?
   
  או שזוהי הצגתך את דעת אויביך תחת אותו שם?
   
  אני מוצא את זה קצת קשה להאמין שמישהו במדינת ישראל יגיד דברים כאלה בפה ואמונה שלמים תחת אליאס מחריד כל-כך.
   
  ולך, צועד- הלאה, המשך לצעוד! 😉

  אהבתי

  1. א’ שיקלגרובר = שמו המקורי של היטלר. אני עדיין לא עד כדי כך טוב בגרמנית – זה תרגום ועריכה שמישהו (לא יודע מי) עשה ופרסם באתר שנקרא "שוויון בנטל" שאנשיו עומדים בעוד יומיים לערוך את כנס הייסוד של העמותה (אני לא נותן לינקים כדי לא לעזור להם). הוא התכוון כנראה להכניס את באי האתר למילכוד-להוציא מהם את מה שהם מסתירים במלים יפות- ואכן אחד מהם נפל למלכודת וכתב תגובה מתלהבת של "יישר כח". למותר לציין שאף אחד מהם לא מחה, לא העיר, לא הזדעזע, רק מבקרים חיצוניים מאד הגיבו. קשה להאמין אבל אני חושב שיש אנשים בישראל שמאמינים בזה בלב תמים.

   ותודה!

   אהבתי

   1. כן, אני יודע. שיקלגרובר זהו שם הנעורים של אימו של היטלר. הידלר (ולא היטלר, שזהו סוג של עיוות שהשם עבר) הוא שם משפחת אביו.   אני מניח שביטויים כמו "הקב"ה" הוכנסו לשם בעריכה.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: