את מי, למשל, צריך להחרים

קהילת צרכני הקפה כמרקחה.
דבריו האומללים והמטופשים של סהר שפע, ממנהלי 'ארומה', כלפי אחת העובדות, הביאו לשורה של הפגנות והכרזות "אני מחרים".
סהר שפע כבר נפרד, עפ"י פסק הדין, מ100 אלף ש"ח (קצת יותר מה800 דולר שהוא טוען שהוא מרוויח בדקה), ולא שאני שולל חרמות כאלה, על אף שהנפגעים בסופו של דבר עשויים להיות העובדים הקטנים, שיאבדו את מקום העבודה שלהם אם יותר מדי אנשים יחרימו את הרשת. הם לא אשמים בדבריו המטומטמים של הבוס.
אבל אם כבר להשתמש באנרגיית ההחרמה הזאת, כדאי להשתמש בה למקרים אקוטיים יותר ושפוגעים, לדעתי, במספר רב יותר של אזרחים.

בעתירה שהגישה האגודה לזכויות האזרח, מסופר הסיפור הבא:
"המעסיק פירסם בתחילת 2006 מודעת דרושים לתפקיד מנהל מכירות. התובע, בעל ניסיון רב בתחום, הגיש את מועמדותו לתפקיד, ועבר בהצלחה את כל מבחני המיון והראיונות. מנכ"ל החברה כבר הודיע לו כי הוא נמצא ראוי להתקבל לחברה, בכפוף לכך שיעבור "בדיקת מהימנות" שנקבעה לו במכון הפוליגרף.

במסגרת התשאול שקדם לבדיקת הפוליגרף ובבדיקה עצמה תוחקר המועמד ביחס לתחומים שונים בחייו. לפי התביעה, רבות מהשאלות היו פולשניות, ולפחות בחלקן בלתי רלוונטיות לבחינת התאמתו לעבודה. אך מכיוון שנאמר לו כי מטרת הבדיקה היא אך ורק לבחון את מהימנותו, ניאות התובע לחשוף פרטים מוצנעים רבים.

החוקר עבר על כל צעד ושעל שהתובע עבר בחייו, לרבות תחנות זניחות מעברו הרחוק. אגב כך התבקש התובע לפרט את מהלך שירותו הצבאי. "התובע סיפר על שירותו בסדיר ובקבע ועל שירות המילואים ממנו השתחרר לפני מספר שנים", נכתב בתביעה. "מהות השאלות ואופן הצגתן פגעו בכבודו ובפרטיותו של המועמד. תחושת הפגיעה גברה ביתר שאת כאשר חובר למכשיר הפוליגרף לצורך אימות תשובותיו".

עוד נטען בתביעה, כי המועמד נדרש לחתום על הצהרה כי הוא מסכים לעבור את הבדיקה "מרצונו החופשי". התובע ציין כי לא התייצב לבדיקה מרצונו החופשי, אלא נדרש להגיע אליה על ידי המעביד. בתגובה ענה החוקר: "אני מציע לך שכאדם בוגר אל תתחכם; יש מצבים שלא מתחכמים בהם". בלית ברירה חתם התובע על הצהרה.

לאחר הבדיקה הגיע התובע למשרדי החברה, החל בחפיפה עם קודמו בתפקיד, ואף הוצג בפני עובדי החברה כמנהל המכירות החדש. אלא שבערב התקשר המנכ"ל אל התובע ובישר לו כי לא יוכל להעסיקו בחברה, מכיוון ששוחח עם מכון הפוליגרף וגילה כי "ישנם עניינים, כמו השחרור ממילואים, שאינם עולים בקנה אחד עם ערכי החברה ועם תפישת עולמי האישית כמנהל."

שני דברים פסולים יש כאן
1. כפיית בדיקה שפוגעת בפרטיות על אדם "מרצונו החופשי".
2. ההסתמכות על נושא השירות הצבאי באזרחות.

כמה אנשים הושפלו וכבוד האדם שלהם נרמס, כשנאלצו לעבור בדיקות מן הסוג הזה, של פוליגרף, גרפולוג, ועוד, שאיפשרו לבוס למחוק בגחמת רגע כל נסיון או כישורים שהיו להם, בגלל איזה עיקום בע', או בגלל שלא השתחררו מהצבא בדיוק עם נתונים של אלעזר שטרן?
זה קורה כל יום, זה מונע מאנשים פרנסה, זה משפיל אותם וממית אותם. זה קורה בצורה אפורה, עם מעט ביטויים "סקסיים" ומפלילים כמו ההתבטאות של שפע, די קשה להוכיח את כל המקרים, אבל הם רבים ואקוטיים יותר מאותו מקרה של העלבה שהתפרסם.
אני כבר הצעתי פעם, ואני מציע שוב: להכתים להכתים להכתים.

לאסוף רשימה שחורה של מקומות כאלה, שהוכח שמנעו פרנסה מבני אדם על בסיס שיקולים מהסוג שהועלה בסיפור המדובר.
באינטרנט זה קל לעשות זאת – לפתוח אתר ולהביא אליו ראיות (צריך להתאמץ קצת)
ולהתחיל להחרים!

יש כאן רשת רחבה של מעבידים, שנעולים על סוג של פסיכופתיזם שאותו למדו (בד"כ) בצבא. הם מרגישים שהם אלוהים, שהם יכולים לחתוך גורלות אדם באטימות, רוע לב ונבזות, כי שום דבר רע לא יקרה להם.
ולעסק שלהם
ולכסף שלהם!


אם הם ידעו שהם נמצאים ברשימה שחורה, ועלולים להיות מוחרמים (ולהפסיד כסף), אולי הם יפחדו. עצם הידיעה שמישהו שם אותם ברשימה שחורה (מה שהם אוהבים לעשות לעובדים ולמועמדים לעבודה אצלם) עשויה להפחיד אותם, ולגרום להם לנהוג אחרת.
בוודאי לא כולם. חלקם.
הרבה מזה תלוי בכם.
זה רעיון שאני רק מתחיל לפתח. צריך לגלגל אותו עוד.
אתם מוזמנים להעלות הצעות.

פורסם על ידי הצועד בנעליו In-his-shoes walker

extraterrestrial sources of knowledge

8 תגובות בנושא “את מי, למשל, צריך להחרים

 1. אני מסכימה עם סוף המאמר שלך, אבל לא עם ראשיתו. אני חושבת שסהר שפע מסתמן בדיוק כמעביד מנצל, שאין לו זכות קיום במשק כלכלי דמוקרטי. עדיף למועסקים בארומה שיפוטרו, וימצאו עבודה אצל מעסיק הוגן יותר.

  אהבתי

  1. ההחרמה לא התייחסה לאיכות שלו כמעסיק אלא לאותה התבטאות.
   אני בכלל חושב שעדיף "לגיונרים משוגעים" כאלה שפולטים את מה שאנשים במעמד המעסיק חושבים על המועסקים, מאשר את אלה שמסתירים את זה בכל מיני מילים יפות. קראתי עליו היום בעיתון שהוא בליין שרוף (בניגוד לאחיו יריב שתואר כ’צנוע ומופנם’) אז אני לא יודע מה הוא שתה לפני שיצאה לו ההתבטאויות האלה מהפה, אבל אני בכלל שוקל לקרוא לתת לו פרס על חשיפת הראש האמיתי שלו ושל אנשים כמוהו, גם אם זה יצא לו מהפה שלא במתכוון.

   אהבתי

 2. ואגב, אם כבר אני מדברת גבוהה-גבוהה, אז גם לי עדיף שאפוטר ואמצא עבודה אצל מעסיק הגון יותר. זה יקרה בקרוב, אני מקווה. שאתפטר, זאת אומרת. לא שאפוטר.

  אהבתי

 3. מבצע מיוחד: שריפת שיער (ואפשרות לשריפת השכל בתוספת)
  עיבוי, קישוי וריבוי שומן
  צביעה בצבעים מזעזעים בכל הגוונים
  תסרוקות שהאמא/אבא/בן/בת זוג שלכם לא תרצה להכניס אתכם הביתה
  בניית מעבדת ניסויים חיה על ראשכם

  וכל זה במחירים מדהימים! לא תאמינו!

  * מחיר מיוחד לאלופי צה"ל, כפיצוי על היעדר האפשרות לתוספת באופציה הראשונה.
  התקשרו עוד היום 050-3112006

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: