אינדיקציה אינטואיטיבית על המלחמה

אני לא מיסטיקן גדול או משהו, גם לא נביא.
אבל יש לי אמונה כזאת שכל דבר, אפשר לדעת את הטיב שלו (ומכך גם לנבא משהו על עתידו) דרך כל מיני פרטים קטנים, לא חשובים כאילו.
למשל, כשהיית יוצא לסרט, בזמנים ההם, עם מישהי חדשה, לפי טיב הסרט שנפלתם עליו, אפשר היה לנבא איך תיראה מערכת היחסים, אם כדאי להמשיך בה, וכאלה. כל מיני דברים שנותנים מ'שנקרא אינדיקציה אינטואיטיבית.
וכך המלחמה הזאת.
יש רגעים שבהם אני שואל את עצמי: מה אתה יודע על מה שבאמת קורה? איזה נסיון צבאי יש לך? יצא לך להיות במקום שבו נמצאים מקבלי ההחלטות? כל מיני הרהורי כפירה כאלה, שאולי צודקים הפעם אלה שתומכים ללא סייג במלחמה (הנה עובדה, אפילו אילן שיינפלד מאור השירה אמר שצריך לכתוש אותם, וסובול אמר אתמול שמי שמתנגד עוזר לחיזבאללה), ואני, מוטב שאסתום את הפה כי מי אני ומה אני מבין.

אבל דבר אחד הרי לכאורה אמור להיות ברור לכולם, מנאומיו הצ'רצ'יליאנים של אולמרט, מכל חיבוקי העורף את הצפון למיניהם, בתקשורת, בפרסומות שמעלות באוב כל מיני פזמונים מתקתקים, דבר אחד שהוא הסיבה היחידה שיכולה להצדיק מלחמה, המטרה היחידה שיכולה לקדש את האמצעים, גם בעיני פציפיסטים גדולים ממני: שהמלחמה באמת נעשית למען האזרחים, ומי שעושה אותה, כך אנו אמורים להאמין, חושב קודם כל עלינו. אם לא, אין סיבה שחייל אחד ייהרג, אין סיבה שנסכים לראות חורבן של קיר אחד, אצלינו או אצלם.

אז זהו שלא.
מי שעושה את המלחמה הזאת, מן הרגע הראשון, שם קצוץ על האזרחים.
כי מי שאכפת לו מהאזרחים, חושב קודם כל על אלה שקשה להם יותר מהאזרחים הרגילים. על הזקנים, על הנכים, על הסובלים מפיגור שכלי, למשל.
מי שיודע מראש שבמלחמה יפלו טילים על אזור מסויים, נגיד שבעיניו זה סיכון שאי אפשר להתחמק מפניו, ושבסופו של דבר יביא טוב לכולם, צריך לחשוב קודם כל לדאוג לאלה, שיתקשו לברוח מן האיזור המופגז, ואלה שיש להם צרכים טיפוליים מיוחדים.
כוחה של חברה הוא בדאגה לאלה, וטיבם וכנותם של מנהיגים נמדדת בשאלה כמה הם סופרים אותם. כי הם זה אנחנו כולנו בפוטנציאל, ורק מי שדואג להם, דואג לנו.
ומכתבתה של רותי סיני ב"הארץ": הנכים מבקשים סיוע, אך לממשלה אין פתרונות ברור, על מי לא חשבה הממשלה הזאת במיל, את מי לא ספרה, כשתכננה את המלחמה הזאת.
מי שלא חשב מראש על האב חולה הנפש והאם חולת האסמה מצפת ושני ילדיהם בעלי הפיגור השכלי, איך הם יסתדרו כשפתאום יעופו עליהם טילי החיזבאללה כתגובה לפעולת ישראל,
מי שלא חשב על דרור ואיתן שביט, שתי הנכות מנהריה שלא יכולות להגיע גם למקלט,
מי שלא חשב על נ' קטועת הרגליים מעפולה שהעובדת שלה ברחה מהארץ והשאירה אותה לבד (ושלא יגידו לנו שלא חשבו שטילים יכולים להגיע גם לעפולה, ויש ללא ספק מקרים כאלה גם צפונית משם) – לא חושב על האזרחים.
הוא חושב אולי על חלק מהאזרחים – העשירים ובעלי היכולת, אבל לא על כל האזרחים. בוודאי לא על החלשים מכולם. הוא גם לא יחשוב עליהם אחר כך, כשהלחימה תיגמר (ואז גם החיבוק שניתן בכ"ז לחלק מתושבי הצפון – ייגמר).

ומי שלא חושב על האזרחים האלה הוא חלק מממשלה רעה.
וממשלה רעה, גם המלחמה שלה לא יכולה להיות טובה מדי.

היא משרתת אולי את חלקנו (ויש לשאול איזה חלק בדיוק), אבל לא את כולנו.
ובמלחמה כזאת, חייבים לחשוד, לפחות שאולי לא מראש אנחנו נועדנו להיות הנשכרים ממנה, ואולי לא נכון כל כך לתמוך בה.
שווה לחשוב, לא?

פורסם על ידי הצועד בנעליו In-his-shoes walker

extraterrestrial sources of knowledge

7 תגובות בנושא “אינדיקציה אינטואיטיבית על המלחמה

 1. נכון, יפה יותר להתחשב עוד יותר בחסרי ישע, לקחת אותם יותר בחשבון ולהתאמץ עוד יותר עבורם.
  אך לשפוט בהחלטיות כזו את דין המערכה כולה באמצעות קונסטרוקציה סוציו-הומניטארית רעועה נראה לי נעדר יושרה עצמית לשון המעטה.

  אהבתי

  1. אהמ…
   קונסטרוקציה
   סוציו-הומניטארית
   רעועה.
   ביום כזה, שבו הטמפרטורות גבוהות, אני מתקשה להבין קונסטרוקציות תגובתיות רעועות, אני רק מבין שיש פה איזה זלזול בסוציו-הומניטאריות.

   אהבתי

 2. ראיתי תגובה שלך בהארץ לזאב שטרנהל, אתה מכנה אותו שם סמולני סנילי, ופה בעצם אתה מביע עמדות שמאלניות, אז אני קצת מבולבל.

  אהבתי

   1. משמע – ההוא צועד בנעליך? אם כך הרי הוא דובר אמת כשהוא מציג את עצמו "הצועד בנעליו" ולא "הצועד בנעלי". לא?
    וחוץ מזה אני מסכימה עם כל מילה, החל בתוכן, דרך הפרזנטציה וכלה בתגובה שלך למדושן הראשון מלמעלה.
    או במילה אחת: תודה.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: