גם היהלום המטורף כבר לא יזרח

כיתה י"ב. "שנות המהפכה נגמרו" כתבתי בבלוג הפרטי שלי מן המאה הקודמת, בו התכתבתי עם עצמי בטלפתיה ואולי גם אז, לא רק עם עצמי. "הנעורים התוססים" כמו עברו מעל לראש שלי וכבר כבו, העתיד היה לא-ברור יותר מתמיד, העשור העומד לבוא נראה קודר, לאן שלא אלך.
בדצמבר הייתי בפעם הראשונה בסיני, חודשים הייתי הלום מן המראות. הייתי כנראה הלום כל כך, ששבועיים לאחר מכן, בערב שבת אחד, הצליחו חברים לגרור אותי לעבוד במשך לילה שלם במפעל לאריזת טושים (לורדים). כל הלילה ארזנו חפיסות חפיסות מששה צבעים, בנרתיקי פלסטיק. בשבת בבוקר כששמענו כמה משכורת נקבל, הבנו כמה פריירים יצאנו, וכצ'ופאר ו"פיצוי" נתן בעל המפעל לכל אחד מתנה: חפיסה כמו שארזנו, רק קצת יותר גדולה. הכסף שהגיע אחרי כמה ימים, הספיק לי בדיוק לקנות את התקליט Wish You Were Here כדי לתרגם ב2 בינואר, בטוש בורדו מאלה שקיבלתי, את השיר הזה, שנשמע כאילו הוא נכתב שם בסיני:

זוכר, כשהיית צעיר
וזרחת כמו השמש
זרח עוד, יהלום מטורף!
עכשיו יש לך מבט בעיניים
כמו החורים השחורים בשמים
זרח עוד, יהלום מטורף!
נלכדת בצילוב האש
בין ילדות ושלטון כוכבים
נישא במשב הפלדה
בוא לכאן, מטרה לציחקוק רחוק
בוא לכאן, זר, אגדה, קדוש מעונה, וזרח!

בדיוק בימים האלה אני עוסק בכל מיני דברים שקשורים בתרגום, ואיך דווקא בשבוע שעבר חשבה האצבע העיוורת שלי לתרגם את זה שוב, בצורה שתתאים לחריזה ולמבנה השורות.

לא כל כך הצלחתי, ובכלל הגעתי למסקנה שקשה מאד לתרגם לעברית שיר, ובעיקר שיר פופ, כך שגם יתאים לחריזה ולשורות וגם יישמע נכון ולא פלצני. ובעיקר מלים כאלה. הכי טוב לא לתרגם בכלל או לתרגם גולמי. ככה מאבדים פחות את רוח המקור.

ידך הושטת אל הסוד כה מוקדם
בכית לירח
זרח עוד, יהלום מטורף
מאויים בידי הצללים של הלילה
נחשף באור
זרח עוד, יהלום מטורף
את פני הבאות קיבלת בדייקנות חסרת כיוון
רוכב על משב הפלדה
בוא לכאן אתה מתנבא, רואה המראות
בוא לכאן צייר, חלילן, אסיר
וזרח!

וזהו, היהלום המטורף כבר לא יזרח. מת בשלווה, אומרים, בגיל 60. ובאמת, מי יודע אם לא לקנא בו.

ובכן,
ובכן אתה חושב שתוכל להבדיל
גן עדן מגיהנום
שמים כחולים מכאב
התוכל להבדיל שדות ירוקים
ממסילת פלדה קרה
חיוך ממסווה
אתה חושב שתוכל להבדיל?
והאם הם גרמו לך
להמיר את גיבוריך ברוחות רפאים
עפר חם בעצים,
אויר חם בבריזה קרירה
נוחות בשינוי. והאם החלפת
את החלק הצועד במלחמה בתפקיד מוביל בכלוב?
הלוואי, הלוואי שהיית כאן
אנחנו רק שתי נשמות בבריכות דגים שוחות
שנה אחרי שנה,
רצים על פני אותה קרקע, ומה מצאנו?
אותן חרדות ישנות
הלוואי שהיית כאן.

פורסם על ידי הצועד בנעליו In-his-shoes walker

extraterrestrial sources of knowledge

57 תגובות בנושא “גם היהלום המטורף כבר לא יזרח

 1. ת’אמת גם אני חשבתי על זה.
  כאילו, זה די מוזר שיום-יומיים (או כמה ימים אחדים) אחרי שהתפרסם שהנשיא הטריד מינית יצאה מלחמה וכולם שכחו מזה. ממש כמו מחלת שכחה, אבל זה לא הגיוני ומוסרי שמישהו יארגן מלחמה כדי שישכחו שהוא הטריד מינית לכאורה.

  אהבתי

  1. ההטרדה המינית היא מ"הבעיות הקטנות" ואותה הכנסתי בקריצה אירונית קטנה. (הייתי צריך לשים שם סמיילי). חשוב יותר מה שבשורות למעלה.
   (גם הנשיא הוא לא בדיוק סמכות לארגן מלחמות. הוא סמכות להיות בובה).

   אהבתי

 2. הצבעת על נקודה מעניינת, היתכן שיש כאן יותר מאילוצים ביטוחוניים? חובתנו האזרחית היא לבחון את העניין
  בעין ביקורתית:

  יתכן שהמתקפה נועדה להסיח את דעתנו מבעיות אחרות-
  אולי מדובר בפוליטיקאים שמצעד הגאווה תקוע כמו עצם בגרונם(לופליאנסקי וחרדי ירושליים לחצו לתקוף?)

  אולי יתכן הנשיא רב ההשפעה שלנו מושך בחוטים?

  אולי חבריו של מפקד בסיס האונס (שבכלל פרש) הובילו למתקפה בשבוע בו פורסם שממילא לא יהיו כתבי אישום.

  כמובן יכול להיות שמדובר בענינים שהונחו מגבוה, אולי שר הביטחון שלנו, כלכך חשש שמע משבר ביטחוני רציני יתפוס אותו לא מוכן (ויחשוף את חוסר נסיונו הביטחוני) שהחליט להקדים וליצור משבר בעצמו.

  אולי המשנה לראש הממשלה מאס ברוח החלוציות שגרמה לו להמציא לעצמו את תפקיד השר לפיתוח הנגב והגליל וחיפש תירוץ להפסיק בפיתוח.

  אולי היה זה ראש הממשלה שהחליט שאת ההון הפוליטי שצבר בעולם לצורך ביצוע ההתכנסות הוא ינצל כדי לבצע מהלך שמבחינת דעת הקהל הישראלית יהווא מכשול לתוכנית.

  אכן תיאוריות קונספירציה הן נחמדות אבל קשה להבין כיצד הן מתישבות כאן עם המציאות.
  אני מציא שנזנח אותן לעת עתה.

  אהבתי

  1. נחמד שאתה לוקח את הדוגמאות מהשורות שהכי למטה (ראה עליהן תגובתי לשרי, מעליך).
   תקרא לזה קונספירציה, אבל אני שם לב לחוקיות שבה מתפוצץ כאן האיזור כל פעם שנראה שהגיע הזמן להפנות את הראש לבעיות אחרות שיש לנו במדינה. תחבר את זה לכח שיש לאצולת הבטחון והצבא במדינה, ולעוד כמה גורמים ותראה שבפער בין המסקנות שעשויות לעלות ובין הנראטיב שמספרת לך התקשורת, אפשר להכניס צוללת אחת או שתיים.

   אהבתי

   1. נחמד שאתה מתייחס לתגובות שהופיעו אצלי למעלה מכיוון שאני לקחתי את הדברים בסדר הפוך ממה שכתבת, אחרית תגובתי התייחסה לראשית דבריך.

    איני חושב שהפוליטיקאים שלנו הם טלית שכולה תכלת. רחוק מכך, יש לי בטן מלאה דווקא על השלישיה שציינתי. אבל מה שאתה מציע מחייב לקבל את הרעיון שפועל בארץ ארגון מתוחכם אשר מצליח ליזום פעולות צבאיות נרחבות על מנת ל"הסיח את הדעת" מבעיות חברתיות.

    רשת קונסיפרציה שתצליח לאגד בתוכה את הצמרת הביטחונית ואת בעלי האינטרסים הכלכליים והפוליטיים ולפעול בצורה שקטה ודיסקרטית שלא תדלוף במדינה שבה כל פיפס הופך לחדשות. זה כבר נראה לי לא מתקבל על הדעת.

    למרות שבתור סיפור זה נשמע טוב.

    אהבתי

   2. האמת היא שבשביל לחמם דברים בארץ הזאת, לא צריך רשת קונספירציה בהיקף רחב.
    צריך כמה "לגיונרים משוגעים" במקום הנכון ועם היד הנכונה על פחיות הבנזין.
    וצריך, מה שמפעיל לגיונרים משוגעים – זאת הידיעה שיש להם תמיכה שקטה, פסיבית, גם אם היא בדיעבד. לא צריך להעביר פקסים ומיילים בשביל זה.

    אהבתי

   3. ובשביל להעמיד תיאורית קונספירציה לא צריך אירוע יוצא דופן. העיתונים לצערנו מלאים מדי יום בחשיפת מחדלים ושיחיטויות מחד ובהבטחות של פוליטיקאים לעתיד טוב יותר מאידך.

    בערך בכל נקודת זמן שבו פורצת לחימה אפשר למצוא מי שהמלחמה הזו מתאימה לאינטרסים שלו והדרך מכאן ליצירת סיפור קונספירציה הוא טוב.

    הרבה יותר קשה, דרך אגב, למצוא נקודת זמן שבו אילו הייתה פורצצת לחימה היא הייתה בלי שום ספק תוצאה של אין ברירה.

    אהבתי

   4. מלחמת יום כיפור, למשל, שפרצה באמצע תקופת בחירות, אני בטוח שממשלת גולדה מאיר והמערך של אז, היתה מעדיפה שתפרוץ בזמן אחר (למרות שבדיעבד היא למשל השקיטה את התסיסה של הפנתרים השחורים, שהיה להם סיכוי לפני כן להיבחר לכנסת, ולמרות שהתוצאות במיידי היו עדיין נצחון למערך). אגב, אומרים שהאין ברירה במלחמה ההיא היתה לחץ של האמריקאים שלא להגיב, כדי לאפשר למצרים להחזיר את כבודה ולהיכנס כתוצאה מכך לתחום ההגנה של ארה"ב (במקום בריה"מ) אבל לזה אני לא רוצה להיכנס.

    אהבתי

  2. למען האמת, המתקפה של חיבאללה באמת נועדה להסתיר משהו..
   תחשבו על זה, איזו סיבה יש לאיראן לתדלק בכסף ותחמושת את המשאבים של איראן ולצאת, כביכול, מופסדת?
   הסיבה היא שברגע שפרצה המלחמה נישאו כל העיניים אל חיזבאללה ופנו מהאורניום המועשר והאיום לפצצה גרעינית של איראן…

   אהבתי

 3. האמת היא שזו קונספירציה של חברות הלווין, בדיוק נגמר המונדיאל והרייטינג צנח, אז…

  לא הבנתי את ההדגשה של הקיצוץ בתקציב הביטחון, נראה לך שהגנרלים מחרחרים מלחמה בשביל הגדלת התקציב? זה לא שזה נכנס להם למשכורת או משהו, אתה יודע.

  אהבתי

  1. לא נכנס להם למשכורת? ראית תלוש שלהם, שאת יודעת זאת? למען האמת, גם אני לא ראיתי. אבל תקציב הבטחון זה לא רק תשלום משכורות, זה גם לקנות צעצועים ולפתח אותם, בין השאר.
   וזה לא רק הגדלת התקציב, אלא עוד הרבה דברים ביחד.

   אהבתי

 4. אורוולי משהו.
   
  אמור לי, האם גם כיוון הקסאמים על שדרות הוא מלמעלה מכיוון שכך ניתן תירוץ לפרץ אל מול אלו אשר תקפו אותו על כך שהוא לא עושה מספיק? אחרי הכל, זהו ביתו.
   
  ומלבד זאת, גם אם באמת היה גוף כזה, שהיה יכול לגרום לתחילתה של מלחמה (אולי הוא ירה את הקטיושה ההיא על חיפה, החיזבאללה אחרי הכל הכחישו) אתה מאמין שהוא היה מבזבז זאת על קצב? זה באמת מפוקפק.
   
  מן ההתכנסות והמצב החברתי שכחו כבר מזמן, בערך שלוש-ארבע שעות אחרי הרכבת הקואליציה, אולי אפילו לפני.

  אהבתי

  1. אגב, את שדרות שכחו גם כן, וגם את גלעד מה שמו, ונדמה לי שגם את שני השבויים בלבנון, שהכל התחיל, כמדומני, כדי לשחרר אותם, לא? כדי לכבות את האש, מדליקים עוד אש.
   ומן המצב החברתי, לפחות, יש מי שלא שכח – הנפגעים ממנו. ומלחמה היתה מאז ומתמיד הכלי היעיל ביותר כאן למנוע תסיסה חברתית, יעני כשיש מלחמה "כולנו עם אחד" ויאיר לפיד (או דומהו התורן) מרגיע את מדורת השבט. אני קצת יותר זמן ממך פה לזכור את הדברים.

   אהבתי

 5. תיאוריות קונספירציה הן לא פעם בעלות בסיס עמוק של אמת, זה דבר שלפעמים מתגלה אחרי שנים ולפעמים לא מתגלה בכלל.
  אין ספק שמנקודת מבט צינית, יש לא מעט מרוויחים מהאירועים בצפון – אבל אני לא בטוח אם תושבי הצפון עצמם מצטערים על זה. מבחינתם, וזו האמת בעצם, המערכה עכשיו היא בלתי נמנעת – זו מערכה להרחקת החיזבאללה מהגבול. אם זה לא היה קורה עכשיו, זה היה קורה בהזדמנות אחרת.
  מה שכן, אתה צריך לזכור שזה מהלך שהחל בצורה חד צדדית ברורה ביותר באירוע תקיפה וחטיפה קשה ביותר בו נהרגו שמונה חיילים ונחטפו שניים. אני מתאר לעצמי שאתה לא מנסה לרמוז פה שישראל שיתפה פעולה עם החיזבאללה בנוגע לזה, מה שהופך את התיאוריה שלך למופרכת משהו.
  לגבי עוצמת התגלגלות העניינים, זה משהו אחר. בכל מהלך כזה יש הרבה מאוד אינטרסים – גלויים יותר או פחות.

  אהבתי

  1. לצערי, אני לא בטוח שכתוצאה סופית יורחק החיזבאללה מהגבול.
   הייתי כאן בתקופת "לא יהיו יותר קטיושות על קרית שמונה" ו"הארץ תשקוט 40 שנה" (הבטחותיו של בגין במבצע "שלום הגליל"). באותה תקופה גם ביקרתי לא מעט בצפון, ואני זוכר תושבים שאמרו שברור להם שהקטיושות יחזרו, וזה היה בימים שביירות היתה גבולה הצפוני של ישראל (או ליתר דיוק צפונה ממנה, בעיירה הנוצרית ג’וניה…)

   אהבתי

 6. האם העובדה שאין סיכוי שתגוייס למלחמה גורמת לך התרוממות רוח או חרדה? אנא ספר לנו מהם תחושותייך האמיתיות בעניין הזה. אני נמצא בלימודי דוקטורט באוסטרליה ובכל זאת אני מרגיש שאם תתלקח מלחמה אחזור הבייתה לשרת.

  לגבי התיאוריה שלך, אין שום הוכחה אמפירית שזה המצב, למרות שבפועל זה המצב. קשה להאמין שחטיפת החיילים מתואמת עם השערוריות, אלא אם כן משעל ונסראללה מעוניינים להציל את הישבן של ממשלת ישראל. מצטער, לא נראה לי.

  אהבתי

  1. נחזור 24 שנים אחורה. ההתנקשות בשגריר שלמה ארגוב ז"ל, לא היתה מתואמת עם אף אחד. אבל שנה שלמה לפני זה, מאז ששרון התמנה לשר בטחון, ידע כל ילד במדינה, שישראל מחכה רק לעילה הקטנה ביותר כדי להיכנס בכוחות הפלשתינים (אף אחד לא שמע אז על החיזבאללה) של אש"ף (החמאס הוקם מאוחר יותר, ע"י ישראל, חשוב גם על זה) בלבנון. האם התגובה הישראלית הראשונית, נראית לך בפרופורציה למשהו?

   אהבתי

 7. החוק לגבי המעצרים, עבר בקריאה שלישית לפני כחודש, ללא כל קשר לאירועי הימים הללו, לפחות עד כמה שידוע לי.

  לגבי מה שכתבת, אז כן, בהחלט יש אנשים בשני הצדדים שמאוד מרוויחים מהסכסוכים. כן, סביר להניח שזה משפיע על קבלת ההחלטות שלהם, בין אם זה לחטוף חיילים ובין אם זה להגיב באופן לא פרופורציוני על אותה חטיפה.

  אבל, יש בדברים שכתבת, ייפוי של המציאות.
  אין לאף אחד מהצדדים שליטה של ממש על המתרחש. ולא יכולת לקבוע באופן מדויק כל פעילות.
  לכל היותר, הם מטווים רוח של דברים, שאני לא בטוח שלא הייתה המתרחשת, אם אחד הצדדים כן היה מגלה יתר "אזרחות".

  אהבתי

  1. אצל מי קראת על החוק להארכת מעצרים, אה? יש הודעת הפניה מפלילה, מה27/6… שזה כמה ימים אחרי שהעסק כבר התחיל, עם חטיפת גלעד שליט.
   נכון שבמלחמה דברים מועדים לצאת מכלל שליטה, אבל הכח שהפעילה ישראל בשלב שהיא עדיין ישנה, היה חסר פרופורציות למדי.

   אהבתי

   1. זוכר גם זוכר.
    וכן, הכוח של ישראל חסר פרופורציה כתגובה לחטיפת חיילים.
    אבל אם אתה בוחן את זה כמלחמה שישראל רצתה לצאת אליה וחיפשה תירוץ (שזה גם שרי הממשלה בטלוויזיה לא מכחישים), זה לא הופך אותה בהכרח לכזו המשרתת את בעלי האינטרס בשני הצדדים בהכרח. באותה מידה, זו יכולה להיות מלחמת מנע, תקיפה רחבה שאמורה להעניק לישראל יכולת הרתעה בעתיד וכן הלאה.

    מהבחינה הזו, עוזי בנזימן נותן תשובה לא רעה שאני ודאי הייתי מנסח פחות טוב:
    http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=738849&contrassID=2&subContrassID=3&sbSubContrassID=0

    אהבתי

   2. נכון שמלחמה עשויה בדיעבד לשרת את בעלי האינטרס ולא בהכרח נמצאת בהצהרת הכוונות של אלה שמתחילים, או חושבים שהם מתחילים, אותה. אבל בסרט השני, לא היינו כבר כמה פעמים? אני לפחות הייתי.
    בנזימן לא עולה.

    אהבתי

 8. צודק בכל מילה!!!!! אנחנו משלמים את המחיר של האינטסים של הגנרלים ובעלי ההון אותם הם משרתים!!!!!!!!!!!

  אהבתי

 9. אני אשמע דתיה ותמימה. אבל אחי הפנה אותי לרעיון הזה והוא צודק.
   
   
  בספר שופטים. כל פעם שלא היה מנהיג יצאו מולינו למלחמה.
   
   
  בקטע של-כל פעם שמרגישים שהממשלה שלנו חלשה, יתקיפו אותנו. נקודה.

  אהבתי

   1. אני לא מתכוונת שאני חיה ע"פ זה…
    אני חושבת שהתנ"ך הוא חכמה ומוסר אנושי.. ואפשר ללמוד מזה דברים..
     
    נוור מינד.

    אהבתי

 10. יש משהו במה שאתה אומר, אבל בכל זאת תקציב ותשומת הלב שהממשלה צריכה לחלק לכל תחום זו דילמה גדולה. נורא קל לשפוט, אבל קשה להתמודד. יכולת באותה מידה לבקר אם הקדישו את מרבית המשאבים לנושא הביטחון, והדחיקו או לכל פנים פחות התעסקו בפרשת האונס ובהטרדות המיניות של הנשיא.
  אף אחד לא יכול לקבוע את סדר העדיפויות בצורה כזו שתאפשר הסכמה בין כל הצדדים. אבל כן, הממשלה עשתה טעות, ועכשיו היא מנסה בכל מחיר לתקנה.

  אהבתי

 11. אומנם בגלל שהמלחמה התחילה (שהיא הרבההה
  יותר חשובה!) הפסיקו לדבר על זה, בגלל שכמו
  שהזכרתי, היא הרבהההה יותר חשובה (!), אבל כשזה
  ייגמר באמת ימשיכו ממה שהם הפסיקו.
  אי אפשר להאשים אותם שהם הפסיקו להתעסק בזה!
  אי אפשר להתעסק במלחמה מטורפת וגם בבעיית מצעד
  הגאווה ככה ליד…!

  אהבתי

 12. הבעיות שהעלית אינן מבוטלות, ואל לך להתייחס אליהן בזלזול.
  ואל תגיד שהמלחמה באה לנו בטוב, כי התעסקנו בקקה.
  מלחמה היא אף פעם לא טובה, מי יתן ותמיד(!) נתעסק בקקה [[למרות שאני לא מאמינה שהבעיות שהועלו הן קקה]]
  אין זמן טוב למלחמה, ומכעיס אותי שאתה מעז לחשוב כך.
   

  אהבתי

  1. הלו, אצלי לפחות, קוראים אותך טוב גם אם את לא כותבת בבולד.
   את בטוחה שהבנת את מה שכתבתי? אני אמרתי שדברים אחרים הם התעסקות בקקה? תקראי שנית.

   אהבתי

 13. מלחמה? אין בכלל מלחמה. עושים שם בצפון ניסויים על בניי-אדם שיצאו מכלל שליטה, ובגלל זה יש את כל העניין של הקטיושות.

  נסראללה בכלל לא קיים.

  אהבתי

 14. מגיעה רק עכשיו ומגלה שהוצאת לי את המלים מהפה.
  תודה
  [כלומר, בשם הארכיון של העתיד, הרבה אחרי שכולנו נימחה מכאן]
  סליחה על העליזות….

  אהבתי

   1. ראית את הכותרות היום?
    כמו שצפית –
    תקציב הביטחון יגדל השנה ב- 1.75 מיליארד שקל….
    בדה מארקר (היום זו פעם ראשונה שאני קוראת) נתנו את הכותרת: "איך שגלגל מסתובב". אבל איך באמת הוא מסתובב ומי מסתובב, את זה אף אחד לא רוצה לשאול.
    שווה פוסט נוסף, אם אתה שואל אותי, או שאולי אני אביא לינק אליך?

    אהבתי

   2. כן, גם אני כבר הספקתי לראות את הידיעה הזאת.
    גם אני לא קורא את דה מארקר, הם עדיין דורשים הרשמה וכאלה? שווה לקרוא?
    אני מניח שעד לפוסט הבא שאכתוב הדברים ירוצו עוד יותר מהר. את יכולה לתת לינק.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: