הצחקתם את החומה הקפיטליסטית

הפוסט הזה נכתב בתגובה למאמר ב"הארץ" מאת אחד דן בן-דוד, שנקרא "לכו ללמוד", המעמיד זה מול זה (לצד גרפים יפהפיים) את הערכים של השכלה ושכר מינימום, וקובע שבמקום להעלות את שכר המינימום יש לדאוג להשכלה. אני אומר ששניהם חשובים ולשניהם צריך לדאוג בעדיפות גבוהה, אבל לא ממש למישהו בא לעשות את זה:

הצחקתם את החומה הקפיטליסטית
יש במאמר הזה הרבה דמגוגיה וקצת אמת.
מעבר לעובדה שגם אנשים שלמדו והשכילו, לא תמיד מוצאים עבודה בשכר הראוי להשכלתם, הרי השכלה, ובעיקר השכלת המונים, (ואני מתכוון השכלה השכלה, לא תעודה מאיזה מכללת טיז אל זובום או אוניברסיטת דרבי קאונטי) היא בדיוק מה שמעמד החומה הקפיטליסטית לא צריך שיהיה.

וזה לא רק הליכוד המפורסם, עם המשוואה הידועה של פחות משכילים = יותר קולות לליכוד, אלא זאת כל החומה היאפו-קפיטליסטית-בטחוניסטית, שעדיף לה מכל הבחינות שרק לבניה תהיה נגישות להשכלה.
כי אנשים שמשכילים אלה אנשים שדורשים, אלה אנשים שעלולים "לעשות בעיות" למערכת. למה שנלמד, כך אומר האינטרס של החומה, את אנשי ירוחם, או את הקופאיות מרוסיה (לא משנה שלא מעט מהן משכילות), את הערבים, את החד הוריות או את הסתם-איש הישראלי השכלה ראויה? שילמדו לחשוב? שילמדו שמה שמוכרים להם בתקשורת עלול להיות סתם ססמאות? לא טוב בשבילינו.
לא טוב בשביל המעבידים, המעדיפים אבק אדם צייתני, לא טוב בשביל הפוליטיקאים והדגנרלים, או הפוליטיקאים-דגנרלים וכוהני הרייטינג, שעובדים על הבטן של האנשים, על הרגש, על הדמגוגיה אך לא על השכל.

אדם משכיל הוא אדם חושב (ואין כוונתי למשכיל דווקא מהחוג לכלכלה). זה *בדיוק* מה שהכי פחות רצוי כאן.
מרקס האמין בעידוד מעמד הפועלים לצרוך ספרים. אידיאל "הפועל שספר בביתו". אבל מה אנחנו, מרקסיסטים?
טוב לכולם עם של ערסים, השואב את מיטב השכלתו מערוץ 2 ומאמיתות דמגוגיות מצד אחד, ועם מתנחלי מצד אחר, המשרת את צרכיה של החומה הקפיטליסטית.
כך מובטח שרוב האנשים יהיו אבק אדם, ולא יפריעו לאליטות ההון, השלטון, והתקשורת הנאמנה להן, להמשיך לעשות מה בראש שלהם.

ושימו לב שלא אמרתי (עד עכשיו) אף מילה על ביבי, או על שכר המינימום, שתמיד ימצאו 24,000 סיבות שלא להעלותו, כמו במאמר זה, שמעלה שני נושאים בצורה דמגוגית כאילו יש בהכרח קשר ביניהם, וכאילו *האחד (שכר המינימום)* בא *במקום* *השני(השכלה)*. הפרד ומשול כזה, אופייני.
לשניהם צריך לדאוג, ולשניהם אף אחד לא ממש רוצה לדאוג.

פורסם על ידי הצועד בנעליו In-his-shoes walker

extraterrestrial sources of knowledge

תגובה אחת על “הצחקתם את החומה הקפיטליסטית

 1. הצלתי מהטיוטות, 14/12:
  מעניין אם גם הפגיעה (היזומה ומאורגנת) באזרחים שלא התאימו להיות חיילים, היא נושא "בלתי שפיט"
  נושא שלא מדברים עליו כל כך (ורק להתחיל ולשאול למה) הוא המלחמה שמתנהלת נגד אלה שבלשון העם "לא משרתים" או "בעלי פרופיל 21". בעיקר אלה שלא סרבנים או מתחזים, הייתי מציע לקרוא להם: מוּדרים משירות.
  המלחמה מתחילה, לגבי יהודים לפחות, באותו היום בו מתווים עליהם את הסטיגמה של ה"21", ואחר כך, במהלך חייהם, נלחמת בהם המערכת באמצעות `מתנדבים` כביכול הנמצאים בכל מקום כדי להכשיל את דרכם, שכן "מי שלא עשה צבא לא ראוי להיות אזרח", ותוך כדי כך החברה והמדינה מתנערות מאחריותן למילכוד של האנשים האלה, ותוך כדי כך טוחנים לנו השכם והערב, שכל אלה הם "משתמטים" או "חולים" כשזה בעצם לא באחד ולא בשניים מן המקרים מאבק יזום של המדינה נגד אנשים שהיא סימנה משום שהם יותר מדי מעל למערכת, לא הולכים בתלם, או סיבות אחרות, ומכל מקום מעצבנים בעצם קיומם את המערכת.

  המטרה בכל זה היא לשלול מאנשים אלה את הקול שלהם, וגם להפוך אותם למופת &q

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: