העיסקה

בדיוק עמדתי עם ריקרדו על הגבעה שליד מתקן הזכוכית המנופץ בכניסה המערבית. זה מקום שאנחנו אוהבים לעמוד בו בכל יום כשאנחנו מגיעים לשם במהלך הסיור היומי בעמדות המקיפות את העיר. הוא מזכיר לנו את ההתחלה של ההתקוממות, ביחד עם תצפית טובה על הנוף. סיפרתי לו שהבוקר הצלחתי לשמוע ברדיו שיר של סטולי הגנוב, כלומר אחד מאותם השירים מכדור הארץ שסטולי, חברי מחבורת המחץ היה לוקח ומסמפל לתוכם שירים גלקטיים שהיה מוריד מהטלפתינט ומשמיע אותם ב–Tristo שלו.
סטולי הגנוב הוא אשף בחיבור בין מערכות שמע ומערכות טלפתיות-חושיות, אף אחד לא ידע איך הוא עושה את זה, וכולם היו נגנבים מהשירים שלו. האיכות החושית לא ממש עוברת דרך מכשיר רדיו כל כך ישן, אבל שלוש שנים שלא חלמתי, אפילו, ששוב אשמע את אחד מהשירים האלה באיזשהו רדיו.
מכונית 4x4 מצוחצת בצבע אדום מטאל נעצרה מתחתינו.
האיש שיצא מתוכה היה לבוש חליפה עם עניבה, עם מזוודת ג'יימס בונד. נראה כמו עורך דין. קרח לגמרי, ולפי הקימור של המצח והגבות יכולתי לדעת שהם קולטים.
בקול רם מספיק שיכולנו לשמוע אמר לשומרים שהוא נציג מטעם הגבוהים, והוא מבקש לדבר עם המנהיג.
ראיתי שהוא לא משקר. ריקרדו סימן לשומרים שיתנו לו לעלות אלינו. הצגנו את עצמינו, הוא הציג את עצמו, עו"ד רם גלנזר, מתווך ישיר מטעם האינסטנציות הגבוהות, כפי שקרא לשליטים האמיתיים, וכאמור ידעתי שהוא לא משקר.
הוא שאל את ריקרדו אם יש מקום שבו יוכלו שניהם לדבר "בדיסקרטיות" וריקרדו אמר שכאן זה המקום, ואת מה שיש לו להגיד, שיגיד לכולם. האיש הראה סימנים של אי נוחות, ובכל מהלך השיחה השתדל לזוז עם ריקרדו הצידה.
הוא בא להציע עיסקה.

לשלטונות הגלקטיים, כך הוא אמר, או הגבוהים כפי שכינה אותם הפעם, אין שום דבר אישי נגד המותווים. הרעיון להתווייתם שייך כולו לממשלות האדם, ולאינסטנציות הגבוהות לא היה מלכתחילה כל קשר אליו.
לעומת זאת ידוע להם שהסטוריון מצעד המחץ, כלומר אני, "עובד בשביל" חפא, וחפא עוזר לכחול, שהוא אויבם הגדול ביותר (הוא לא אמר "הכחול" אלא נקט בתואר "שליטה המודח של המערכת", ולחפא הוא קרא בשם הרשמי שבו הוא ידוע).
הגבוהים, מעוניינים שמחתרת המותווים תמסור אותי לידיהם.
בתמורה, כך אמר, מוכן השלטון הגלקטי לפרוש את חסותו, באופן ישיר, על כל המותווים. ובהדגשה, על כולם.

"יש לכם מושג מה זה אומר?" שאל רם גלנזר "זה אומר לא רק שלא ירדפו אותכם, אלא שאתם תהיו מעכשיו המעמד הבכיר, אתם תהיו בני האדם המועדפים. אתם קולטים? כל האחרים, כלומר כל אלה שלא מותווים, הם עכשיו ימותו להיות כמוכם. כל אלה שרדפו אותכם, ישלמו לכם הון רק כדי שתרשו להם לצרוב על המצח 21 כמו שלכם, אפילו עם משולש סגול. זאת עיסקה שלא הייתי מסרב לה. וגם אתם לא, אם רק תחשבו. וכל מה שאני מבקש לעצמי, הוא שתשמרו לי מקום ראשון בתור להתוויה." אמר ואפילו לא צחק.
ריקרדו שאל אותו מה יהיה אם המותווים יסרבו לעיסקה.
"אלוהי הגלקסיה ירחם על כולנו. אז העסק באמת יהיה עסק עם השליטים, לא רק עם הטנקים המצחיקים, תאמין לי הם מצחיקים, שפה. לשליטים לא אומרים לא כשהם מציעים משהו, זה דבר שנכון תמיד על כדוה"א והוא נכון שבעתיים בגלקסיה, ובקיצור אני, לא בתור עורך דין אלא בתור בנאדם, מציע לכם לא לעשות נסיונות בשביל מישהו אחד, יקר ככל שיהיה. בייחוד לא בסיטואציה הזאת, כי הגבוהים עשויים להתעצבן לא רק עליכם, אלא על כל המין האנושי, ואם זה יקרה, אף אחד לא יודע איפה זה ייגמר. תזכרו את זה כשאתם מחליטים, כי זו עשויה להיות החלטה על גורל האנושות כולה! והיא וההסטוריה לעולם לא יסלחו לכם אם תחליטו לא נכון. אני לא זוכר זמן בהסטוריה של בני האדם,שבו היה כל כך חשוב להחליט נכון."
עו"ד רם גלנזר לא השתהה עוד. הוא נתן לריקרדו כרטיס ביקור ומכשיר טלפון סלולארי (כך הם קוראים לדבר החדש הזה ב"מדינת תל אביב החופשית") להתקשר אליו, ברגע שנחליט. "אני אהיה בסביבה בימים הקרובים, במלון בחיפה, אבל אני לא יודע כמה ימים, אז אל תשתהו יותר מדי עם ההחלטה שלכם. אני בטוח שלא תשתהו. אני סומך עליכם". הוא טפח לריקרדו על שכמו ומיהר לרדת מן הגבעה בחזרה אל מכוניתו.

ריקרדו קרע את כרטיס הביקור. "אנחנו לא מסגירים אותך" אמר לי, "והם יכולים לאיים כמה הם רוצים. אנחנו כולנו אם נמות, נמות יחד", וכל החבר'ה שהתאספו שם בינתיים, קראו קריאות הסכמה והקיפו אותי בחיבוקים.
וכך הגיבו גם כל האחרים, בערב, כשכינסנו את כל המותווים באולם המרכזי של המפעל הנטוש שם מסר ריקרדו דו"ח על הפגישה שלנו עם המתווך והציע הצבעה על ההצעה. כולם דחו פה אחד. וכולם הקיפו אותי באהבה.

אבל יש כאן גם קולות אחרים. הם עדיין נשמעים בשקט, אבל אני מרגיש אותם.
הם אומרים שכל האידיאלים לא שווים את הנזק שעשוי לבוא על כולנו, ועם כל הצער והכאב שבהסגרתי, "עדיף שאחד ילך ולא אלפים, במקרה זה אולי מיליארדים" שהכאב והצער שלהם, בסיכומו של דבר, יהיה יותר גדול מן הכאב על אחד.
והרווח, לעומת זאת, יהיה משהו עצום. טיפשות גדולה לוותר על האפשרות להיות בני האדם המועדפים, כששליטי הגלקסיה עצמם מציעים לנו אותה. וכל זאת במחיר מאד קטן, אם נסתכל על זה בפרופורציות. ומגיע למותווים, סוף סוף, להיות פעם אחת גם מועדפים. מה יש?
ויש גם את אלה שאומרים, שאף אחד לא צריך להיות אחראי לבחירה שבחרתי להיות אחד מהאנשים של חפא, ואני צריך לשלם עליה לבדי.

ובסופו של דבר, ההחלטה תלויה בי.
אני לא כל כך סומך על הפיתויים שמציעים שליטי הגלקסיה למותווים. אני לא חושב שאיזה עו"ד, גם אם יש לו דיבור עם השליטים, יכול להבטיח שהם יעמדו במילתם. מה גם שאני לא בטוח שהמועדפוּת, הדי מעורפלת הזאת, באמת תעשה טוב למותווים אבל נגיד שכן.
אני גם די מפחד להיות מוסגר. אני לא יודע מה הם רוצים לעשות איתי.
אני, אישית, גם לא מתרשם מהאיומים המפורשים והמרומזים שהשמיע העו"ד הקרח.
אבל לנסות לבחון את זה בדרך של סיכון חברי, שבאמת לא קשורים למלחמה שלי, ואולי סיכון האנושות כולה…
באמת אחריות כבדה.

מה אתם הייתם מחליטים?

פוסטים קודמים:

שערי מותווים

הרדיו של לונה

מרץ, אפריל, מאי – סיכום ביניים

ההתקוממות

פורסם על ידי הצועד בנעליו In-his-shoes walker

extraterrestrial sources of knowledge

6 תגובות בנושא “העיסקה

 1. קשה קשה.
  אבל גם אני, כמוך לא סומך על השלטונות הגלקטיים. נראה לי שהם שמים ז’ על בני האדם ואיזה ערך יש להבטחות שלכם.
  אני חושב שהייתי ממשיך להתנגד ומצדיק את תגובתו של ריקרדו.

  אהבתי

   1. נראה לך שבמצב שאתה מתאר, יעניין אותך מצב המין האנושי כולו?
    אפילו מצב השכנים לא היה מעניין אותי. למה, מה הם עשו בשבילך במצב שאתה מתאר, כש"היתוו" אותך?
    במצב כזה אני הייתי מצפצף על רוב האנשים האחרים. הייתי דואג אולי רק לכמה חברים, שכקבוצה קטנה היינו יכולים להסתדר.

    אהבתי

 2. אני מבין שזה הפוסט שלך ליום העצמאות ויום הזכרון.
  אמרתי כבר. אתה עוכר ישראל.

  אהבתי

 3. משהו כאן לא מוסבר לי. כוחות האופל הגלקטי מן ההגדרה שלהם הם כל יכולים ובני האדם הם אפס בשבילם, כך זה נכון בוודאי. בשביל מה הם צריכים מתווך כדי להשיג אותך? למה הם צריכים לדבר עם ריקרדו בשביל שהחברים ’יתנו’ אותך? לא צריכה להיות להם בעיה לשלוף אותך מכדור הארץ ברגע שהם רוצים בלי שום תיווך ובלי עמייאת.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: