כמה דברים שצריכים גם הם להיאמר היום

חיבבתי את עזר וייצמן. הוא קצת הזכיר לי דוד שלי שהיה בפלמ"ח, גם הוא נפטר לא מזמן.
אין גם ספק שבלי החבר'ה האלה, הרבה דברים שיש כאן, קשה לתאר שהם היו כאן. אולי לא היה כאן כלום, אם הם לא היו.
אבל חוץ מהדברים הטובים, הדור הזה אחראי גם לכמה מהדברים הרעים.

אחד מהם הוא הסימון של אנשים לפי קריטריונים לא כל כך אנושיים.
אני מדבר באופן ספציפי על השיטה של פרופיל, פרופיל צבאי, שחברה שהיתה פעם ספרטנית וגם אחר כך היתה מלאה פסיכופטיזם בטחוני, הפכה אותו בהרבה מדי מקרים לפרופיל אזרחי.
מן הסתם, פקיד ממושמע בקרייה, שבעצמו לא היה מקבל פרופיל גבוה לפי אותה שיטה, הוא שהמציא אותה לשירותם של הגבוהים ממנו בדרגה.
כדי להרגיש שהוא עושה משהו בצבא.
שהוא משרת ראוי לאדוניו.
למרות שהוא לא מספיק "גבר", לפי איך שהם ראו אותו, והוא ידע את זה.
זה קרה מן הסתם אי שם בשנות ה50, מתי שהדור ההוא שלט בכל העמדות בצבא. צריך פעם לעשות מחקר מדוייק מתי בדיוק שיטת הפרופיל-אדם הומצאה, אבל זה לא חשוב עכשיו.
אחר כך הדור הזה עבר משלטון בצבא לשלטון במדינה, ואיתו עברה אל החברה הישראלית השיטה שהֵדירה מן החברה רבים וטובים, חלקם בגלל שהיו להם בעיות קלות ערך (כמו משברים בגיל ההתבגרות), חלקם בגלל בעיות חמורות יותר, נפשיות ו/או פיסיות, אבל בעיקר בגלל שלא התאימו לתקן הצבאי וקיבלו פרופיל 21.
ובכל מקרה לא הגיע להם מה שקרה להם.
הבדידות החברתית, הצורך למצוא פרנסה, למצוא חיים ולנתב את עצמם בחברה מתנשאת ועויינת, שמראש סימנה אותם עם תו על המצח, כמו המותווים בסיפור ה'הסטוריה האלטרנטיבית' שלי.
כמה אנשים טובים, מלח הארץ, אבדו לנו בגלל השיטה הזאת, שבגיל צעיר סימנה אותם לכל החיים? כמה עזבו את הארץ, כמה איבדו את עצמם לדעת בין אם בפועל בין אם נפשית, כמה סתם לא תפסו את המקום בחברה הישראלית שהם ראויים לתפוס, בגלל שלא עמדו ב"תקן הגברי"?
מי ידע.

בזמן ש"הטובים הלכו לטייס והטובות הלכו לטייסים", לאן הלכו אחרים, שהיו לא פחות טובים, בדרכם שלהם, דרך שאותה החברה לא קיבלה?
פעם מישהו יצטרך לספר על זה.

ועזר וייצמן, והדור שלו, אחראים גם לאלה.
צריך לומר גם את זה, רגע לפני שגומרים לחתום (ולשכתב) עוד פרק בהסטוריה דוברת העברית בארץ שבין הירדן לים במאה השנים האחרונות.

כן, תגידו לי שהיינו צריכים לבנות את המדינה. נכון, גם אני יודע הסטוריה. גם שאנחנו מוקפים אויבים.
א. זה לא תירוץ.
ב. באויב שבתוכינו לא טיפלנו – האויב שהוא ההתנשאות, היהירות. וגם את התוצאות של זה אנחנו רואים עכשיו. גם את התוצאות של הסנוביות=גזענות כלפי קבוצות שונות באוכלוסיה, שקבוצת המותווים האמיתיים היא אחת מהן, אולי השקטה שבכולם. התוצאות של המאמץ של שעות נוספות שהושקע ע"י "משמר הרוע" כדי להדיר מן הזרם המרכזי את מי "שלא משלנו" (כמו שכתב אלתרמן בשורת הילול-יתר של אותו פלמ"ח). גם על התוצאות של זה אנחנו משלמים, ועוד נמשיך לשלם גם אם נגמור בדרך זו או אחרת את הבעיה עם "האויב שבחוץ".
גם ב"משמר הרוע" עוד לא טיפלנו.

ותגידו גם שלא כל הפרופילניקים הם קורבנות, אחוז גבוה ממנו כיום זה מתחזים שבכלל לא רע להם בחיים. גם על הנושא הזה יש לי מה להגיד, בפוסט אחר. אציין רק שאנשים שנהנים מהפרופיל (עד כדי כך שמוכנים לשלם בשבילו גם בכסף) זה עניין די חדש, וגם הוא תקף רק באיזורים מסויימים מאד של הארץ. ובכל מקרה זה לא מצדיק את השיטה שפוגעת באחרים, אבל אולי באמת העובדה ש"פרופיל 21" כבר לא מרתיע אנשים מהימנעות מגיוס (שהרי "יראו וייראו" הוא אחד התירוצים הבולטים לשמירה על השיטה) צריכה גם היא ללמד משהו את 'כבוד מנהיגינו'.

פוסט אחר בנושא:
על דורות, מלחמות והעצים השקטים

פורסם על ידי הצועד בנעליו In-his-shoes walker

extraterrestrial sources of knowledge

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: